30.07.2023 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrodotácie a štátne pomoci budú mať nový právny základ

        Bratislava 30. júla (TASR) - Agrodotácie a štátne pomoci v tejto oblasti budú mať nový právny základ. Vyplýva to z nového zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý bude účinný od 1. augusta tohto roka, okrem niektorých ustanovení, ktorých účinnosť je posunutá na 1. júla 2024.


        "Cieľom návrhu zákona je, pokiaľ ide o poskytovanie dotácií v pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva, vytvoriť nový právny základ na poskytovanie dotácie. Pokiaľ ide o poskytovanie pomoci, cieľom návrhu zákona je nadviazať na existujúci všeobecný vnútroštátny právny základ poskytovania pomoci a ten doplniť o ustanovenia špecifické pre poskytovanie pomoci ministerstvom pôdohospodárstva," spresnil agrorezort.
Potreba vypracovať nový zákon vyplývala podľa ministerstva z odporúčaní kontrolných orgánov a poznatkov získaných z aplikačnej praxe pri poskytovaní štátnej pomoci, minimálnej pomoci a dotácií v pôsobnosti MPRV. Zákon okrem iného umožní prostredníctvom schém pomoci pokryť široký rozsah účelov pomoci a podmienok jej poskytovania, ustanovený v právne záväzných aktoch Európskej únie.
Pôsobnosť vo veci schvaľovania systému riadenia strategického plánu prejde z vlády na ministerstvo pôdohospodárstva. Agrorezort bude vypracúvať a schvaľovať aj systém finančného riadenia. Ak bude žiadateľ mariť alebo sťažovať riadny výkon kontroly, konajúci orgán rozhodne o neschválení priamych podpôr, ktoré boli predmetom tejto kontroly.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down