21.03.2013 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrokomory krajín V4 chcú predĺžiť moratórium na nákup pôdy do roku 2020

Predstavitelia poľnohospodárskych komôr krajín V4 sa dnes v Bratislave dohodli, že EÚ požiadajú o predĺženie moratória na nákup poľnohospodárskej pôdy vo svojich krajinách cudzincami do roku 2020.

"Pôda je totiž náš základný výrobný prostriedok. Môžeme povedať, že ochrana pôdneho fondu v Maďarsku a Poľsku je podstatne na vyššej úrovni ako na Slovensku. Spoločné komuniké agrokomôr obsahuje návrh na predĺženie moratória na nákup pôdy cudzincami, je snaha takéto moratórium predĺžiť do roku 2020," uviedol okrem iného na tlačovej besede v Bratislave predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík po skončení dvojdňového rokovania šéfov agrokomôr štátov V4.
      Ochranné opatrenia na pôdu, ktoré má v súčasnosti Slovensko v devízovom zákone, nie sú podľa Semančíka dostatočné. "Za SR je potrebné, aby sme na tomto probléme popracovali tak, aby slovenská pôda nekončila v zahraničných rukách," spresnil.
      Na stretnutí predstaviteľov poľnohospodárskych komôr štátov V4 sa okrem predsedu SPPK zúčastnili aj prezident Národnej rady poľských poľnohospodárskych komôr Wiktor Szmulewicz, viceprezident Agrárnej komory ČR Jindřich Šnejdrl a prezident Maďarskej poľnohospodárskej komory Balázs Győrffy. Stretnutia sa organizujú spravidla raz štvrťročne, vždy v jednej z krajín V4. Najbližšie stretnutie agrokomôr sa uskutoční koncom júna 2013 v Brne.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down