24.01.2018 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrokomory sú naďalej nespokojné so štátnou pomocou vo výške 1 mil. eur

Slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv naďalej vyjadrujú obrovskú nespokojnosť s výškou štátnej pomoci na úrovni 1 milióna eur (namiesto požadovaných 70 miliónov eur), ktorú dostali pre tento rok v štátnom rozpočte.

BRATISLAVA. Uviedol to v stredu v Bratislave pred Úradom vlády SR v mene piatich agropotravinárskych samospráv predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.
      "Stretli sme sa tu preto, aby sme znovu zopakovali to, čo sme už povedali 27.11. pred budovou Národnej rady SR. Sme nespokojní so štátnou pomocou na úrovni 1 milióna eur, ktorá bola schválená a požadujeme štátnu pomoc na úrovni 70 miliónov eur, čo kopíruje úroveň okolitých krajín. Pre porovnanie, v Maďarsku štát vynakladá 230 miliónov eur, v Čechách to v roku 2016 bolo 150 miliónov eur, v Rakúsko to bolo 319 miliónov eur, My sme v roku 2016 mali k dispozícii 9,4 milióna eur," zdôraznil. Sedemdesiat miliónov eur podľa neho znamená zdravé potraviny a život na vidieku.
      Pripomenul, že na negatívne dôsledky nízkej štátnej pomoci pre rok 2018 upozornila rada v oficiálnych listoch, ktoré adresovala ešte v polovici decembra 2017 viacerým čelným predstaviteľom štátu vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu NR SR Andreja Danka. V listoch ich zároveň požiadala o stretnutie s cieľom vysvetliť, prečo je žiaduce každoročne zvyšovať štátnu pomoc a čo môže pôsobiť prehlbujúce sa zaostávanie domáceho agropotravinárskeho sektora oproti okolitým krajinám.
      Podľa neho prešiel viac ako mesiac a k 24. januáru 2018 neeviduje Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv žiadne odpovede na jej listy. Je presvedčená, že štát neberie agropotravinársky rezort za strategické odvetvie štátu, ako o ňom píše v Programovom vyhlásení vlády. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv naďalej tvrdí, že naštartovanie agropotravinárstva na Slovensku je možné len s vyšším finančným vkladom zo štátneho rozpočtu.
      Poľnohospodárstvo a potravinárstvo sú podľa podpredsedníčky vlády a šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS) odvetia hospodárstva, ktoré by si vláda už mala konečne všimnúť, pretože poľnohospodárstvo má okrem produkcie potravín aj iné funkcie, ktoré v na Slovensku nie sú docenené. "Netajím sa tým, že MPRV má vytvorený projekt tzv. zelenej nafty, snažíme sa stretnúť s ministrom financií, aby sme mu prezentovali celý projekt," reagovala na agrosamosprávy Matečná.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down