27.12.2010 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrokomplex má nového riaditeľa. Bol či nebol porušený zákon?

Novým riaditeľom štátneho podniku Agrokomplex Výstavníctvo sa stal Ľubomír Martinka. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v novembri tohto roka vyhlásilo na funkciu riaditeľa výberové konanie, ktoré Ľ. Martinka vyhral spomedzi troch kandidátov. Zamestnanci podniku Agrokomplex Výstavníctvo sú však presvedčení, že výberovým konaním bol porušený zákon, uvádza sa v správe TASR. So sťažnosťou na porušenie zákona sa obrátili na rezortného ministra Zsolta Simona (Most - Híd). Ten podozrenia z porušenia zákona odmieta.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR stanovilo vo výberovom konaní kvalifikačné predpoklady kandidáta, podľa ktorých mal mať uchádzač o post riaditeľa štátneho podniku ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, zameranie ekonomické, poľnohospodárske, technické alebo právne. Ľ. Martinka absolvoval Pedagogickú fakultu v Nitre, odbor matematika a základy techniky. Má vzdelanie pedagogického smeru, nespĺňa teda požadované kritériá. Napriek tomu bol pozvaný na výberové konanie, čím bol porušený ő 19, odst. 3 zákona č. 111/1990 Zb. Na základe tejto sťažnosti žiadame, aby bolo predmetné výberové konanie vyhlásené za neplatné pre porušenie právnych predpisov, uvádzajú zamestnanci Agrokomplexu vo svojej sťažnosti, adresovanej ministrovi Zs. Simonovi.

Hovorca rezortu Juraj Kadáš vo svojom vyjadrení tvrdí, že ustanovenia zákona pri tomto výberovom konaní porušené neboli. V danom výberovom konaní bolo určené ako požadované kvalifikačné predpoklady splnenie II. stupňa vysokoškolského vzdelania, čo je v prípade PaeDr. Ľ. Martinku splnené. Odborné zameranie bolo dané nad rámec zákonných ustanovení a nespadá pod požadované kvalifikačné predpoklady. Špecifické kritériá a požiadavky boli zadefinované v texte vyhlásenia výberového konania a možno ich vyhodnotiť ako splnené, uviedol J. Kadáš. Ľ. Martinka má pracovné skúsenosti zo špecializovanej štátnej správy, je odborne spôsobilý na výkon verejného obstarávania, absolvoval ďalšie vzdelávanie ekonómie EÚ, marketingu a manažmentu v praxi a IT technológií, uvádza vo svojom stanovisku rezortné ministerstvo.

Ľubomír Martinka je bývalým prednostom Mestského úradu v Nitre. Vo funkcii bol od roku 2005, menoval ho vtedajší primátor Ferdinand Vítek (SDKÚ-DS). V marci tohto roka ho primátor Jozef Dvonč (Smer-SD) odvolal bez udania dôvodu. Niekoľko týždňov pred odvolaním ho vyzval, aby sa sám vzdal funkcie prednostu, čo Ľ. Martinka neurobil. Novozvolený riaditeľ Agrokomplexu bol od roku 1997 členom HZDS. V tom čase získal post vedúceho Strediska služieb škole v Nitre, ktoré bolo zriadené pri Okresnom úrade v Nitre. Prednostom úradu bol vtedy poslanec za HZDS Ján Kovarčík. V roku 2000 prestúpil Ľ. Martinka do novozaloženej strany HZD. V roku 2004 sa stal riaditeľom Správy materských škôl. V tomto roku neúspešne kandidoval za poslanca nitrianskeho mestského zastupiteľstva ako nezávislý na kandidátke novej politickej Strany patriotov, ktorá v zastupiteľstve nezískala ani jeden poslanecký mandát. Ľ. Martinka bol vedúcim jej programového tímu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down