25.08.2011 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrokomplex stále nastavuje zrkadlo

Aký rezort, taká výstava. Alebo: Agrokomplex aj tohto roku nastavil pravdivé zrkadlo stavu, v akom sa nachádza naše pôdohospodárske odvetvie. Ale je tu i pohľad z iného košiara: skutočná úroveň výstavy v pozitívnom slova zmysle prekonala očakávania, ktoré až do momentu jej otvorenia veru neboli optimistické.

Agrokomplex 2011 už patrí minulosti. Jeho 38. ročník bol očakávaný so záujmom. Veď už roky platí, že "veľký agrokomplex", písaný s malým "a", a jeho prezentačná, výstavná podoba, teda samotná výstava Agrokomplex, už roky rokúce predstavujú spojené nádoby. Verne zrkadlia stav, v akom sa nachádza naše chlebové odvetvie. Bez okolkov a rozpakov napíšeme, že tohtoročnú výstavu zachránili tieto momenty: pomerne veľkolepá prezentácia firiem Agroservis Komárno a najmä Agrotrade Rožňava, ktorá si prenajala takmer 5000 štvorcových metrov výstavnej plochy, a potom pružný prístup manažmentu š. p. Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra a ich partnerov zo Združenia výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky SR - AGRION.
Keď totiž predstavitelia týchto dvoch inštitúcií, riaditeľ š. p. Agrokomplex – Výstavníctvo, Ing. František Ďurkovič, a prezident Agrionu, prof. Ján Jech videli, že tohtoročný Agrokomplex by mohol "zakapať" na absenciu poľnohospodárskej techniky, a ťažisková voľná plocha E by mohla zívať polovičnou prázdnotou, promptne zorganizovali účasť slovenských predajcov poľnohospodárskej techniky pod hlavičkou Agrionu. Predovšetkým usporiadatelia výstavy sa tak vyhli nepríjemnému vákuu.
Ďalším ťahákom a pilierom augustového diania v areáli pod Zoborom bol nesporne 6. ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat, o ktorej podrobnejšie referujeme na inom mieste tohto vydania. A túto tému nespustíme zo zreteľa ani v nasledujúcich číslach Roľníckych novín.
V zložitej situácii, v akej sa nachádza naše chlebové odvetvie, bolo celkové vyznenie tohtoročného Agrokomplexu v podstate úspechom. Zároveň si však netreba zakrývať oči nad tým, že na prezentácii chýbali celé odbory, a predovšetkým potravinárstvo malo na podujatí zastúpenie iba veľmi sprostredkovane - len prostredníctvom faktu, že práve počas Agrokomplexu si predstavitelia 11 firiem z rúk ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolta Simona prevzali ocenenia Značka kvality SK.
Je jasné, že účasť poľnohospodárskych strojárov na tohtoročnom Agrokomplexe utrpela predovšetkým v dôsledku toho, že len relatívne nedávno, v marci 2011, sa dodávatelia techniky takpovediac "vystrieľali" na špecializovanej a veľmi vydarenej výstave Agrosalón, a na účasť na Agrokomplexe im už vo väčšine prípadov jednoducho nezostali finančné sily.
Faktom je aj to, že tohtoročnú výstavu Agrokomplex podržali najmä návštevníci z radov poľnohospodárskej a predovšetkým z početnej laickej verejnosti. Záujem takmer 70-tisíc ľudí, ktorí počas štyroch dní prešli bránami výstavného areálu v meste pod Zoborom, hovorí jasnou rečou.
Trvalý návštevnícky interes o toto podujatie, ktoré napriek všetkým problémom a neduhom súčasného, verme, že dočasne zložitého obdobia zatiaľ prekonalo všetky úskalia, nás napĺňa nádejou, že Agrokomplex má a aj v budúcnosti bude mať všetky šance a predpoklady na to, aby sa stal výkladnou skriňou nášho agrárneho odvetvia a aj hlavným komunikačným nástrojom vedenia rezortu so širokou laickou verejnosťou a s politickými i hospodárskymi špičkami.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down