23.08.2013 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrokomplex už po 40-krát otvoril svoje brány

Približne 450 vystavujúcich firiem sa prezentuje na 40. ročníku Medzinárodnej poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa vo štvrtok (22.8.) začala na výstavisku v Nitre.

„Z dlhodobého hľadiska sa nám nedarí udržiavať produkciu potravín na dostatočnej úrovni. Dostali sme sa do situácie, keď je ohrozená potravinová sebestačnosť Slovenska,“ povedal počas otvorenia výstavy prezident SR Ivan Gašparovič. Podľa jeho slov zasiahla stagnácia všetky odvetvia živočíšnej výroby, znížili sa výmery vinohradov aj pestovateľské plochy ovovia a zeleniny.
Predseda vlády SR Robert Fico počas otvorenia výstavy konštatoval, že tohtoročná úroda obilnín a repky je medziročne vyššia. „Odhady naznačujú, že u väčšiny poľnohospodárskych plodín budú úrody vyššie ako vlani. To vytvára predpoklad na postupné oživenie živočíšnej výroby a môže to priniesť aj zníženie cien potravín na pultoch predajní,“ konštatoval R. Fico.
Pre vládu SR je podľa slov premiéra na prvom mieste potravinová bezpečnosť, založená na vlastnej produkcii, výrobe kvalitných, bezpečných a cenovo dostupných potravín. Nevyhnutná je ich lepšia propagácia medzi spotrebiteľmi. „Vysoké dovozy nie vždy kvalitných potravín za nízke ceny ukrajujú zisky našim potravinárom. Dovážame bravčové mäso, hydinu, jablká, zeleninu, ktorú naši poľnohospodári v minulosti vyrábali a vedia vyrobiť aj dnes. Tieto tradície treba vrátiť na slovenský vidiek,“ povedal Fico.
Súčasťou tohtoročného Agrokomplexu je aj Národná výstava hospodárskych zvierat, družstevná kontraktačno-predajná výstava Coopexpo, výstava Obnoviteľné zdroje energie, výstava vidieckeho cestovného ruchu Regióny Slovenska a Živnostenské trhy. Novinkou je Gazdovský dvor zameraný na spracovanie živočíšnych produktov a prezentácia Programu rozvoja vidieka SR formou náučného chodníka s názvom Na potulkách našim vidiekom. Oživením veľtrhu budú Dni poľa či Kulinársky kútik. Výstava potrvá do 25. augusta. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down