02.11.2014 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrolesnícke komplexy pomôžu využívať pôdu nevhodnú na obrábanie

Majitelia súkromných lesov na Slovensku už dlhšie obdobie navrhujú budovanie agrolesníckych komplexov, ktoré by štát mal podporiť z fondov Európskej únie (EÚ).

BRATISLAVA. "Neštátne lesné hospodárstvo potrebuje také podporné nástroje, ktoré budú motivovať vlastníkov poľnohospodárskych a lesných pozemkov združovať sa a spoločne ponúkať drevnú hmotu na trh a pomáhať tak drevospracujúcemu priemyslu," povedal TASR predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNL) Milan Ovseník.

Poukázal na to, že na Slovensku je zhruba 450.000 hektárov (ha) pôdy zarastenej náletmi drevín, ktorá sa nedá poľnohospodársky využívať. Príkladom pre SR môže byť podľa Ovseníka susedné Maďarsko.

"Ako jedna z mála postkomunistických krajín využilo Maďarsko podporu z fondov EÚ na takzvané agrolesnícke systémy. Ich podstatou je využívanie práve takej pôdy, ktorá je zarastená náletmi, pritom sa deklaruje ako poľnohospodárska, avšak nie je vhodná na poľnohospodárske využitie. V Maďarsku takéto plochy slúžia ako pasienky, ide teda o takzvaný agrolesnícky spôsob obhospodarovania týchto plôch," objasnil Ovseník.

Program rozvoja vidieka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na roky 2014 - 2020 sa v súčasnosti nachádza v procese oficiálneho schvaľovania Európskou komisiou (EK).

"Až po ukončení tohto procesu budú známe konkrétne podmienky poskytnutia podpory. MPRV SR, samozrejme, plánuje podporiť aj lesné hospodárstvo na Slovensku," ubezpečil hovorca MPRV SR Peter Hajnala.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down