25.07.2019 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort má pre výskyt afrického moru pripravený pohotovostný plán

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR má pre prípad podozrenia a výskytu afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenskej republiky pripravený Národný pohotovostný plán. Uviedol to pre TASR Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu MPRV SR v reakcii na vyjadrenia hnutia Sme rodina - Boris Kollár.

BRATISLAVA. "Rázne odmietame kritiku nepripravenosti na túto situáciu. Agrorezort v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR vykonáva pre ochranu nášho územia maximum, čo potvrdil aj audit EÚ," informoval Hrežík.
      Šíreniu ochorenia, akým je AMO, nie je podľa Hrežíka možné zabrániť. Slovenská republika vďaka opatreniam dlhodobo odolávala, a to aj napriek tomu, že sa toto ochorenie vyskytlo u väčšiny susedných štátov už pred niekoľkými rokmi (Poľsko, Ukrajina, Česká republika, Maďarsko).
      "Na piatok (26. 7.) o 10.00 hod. je zvolané zasadnutie Národnej expertnej skupiny pre africký mor ošípaných na Regionálnej veterinárnej správe v Trebišove. O vývoji budeme po zasadnutí na mieste informovať," dodal Hrežík.
      Opozičné hnutie Sme rodina so znepokojením prijalo informáciu o prvom výskyte afrického moru ošípaných na Slovensku v obci Strážne v okrese Trebišov. "Aj napriek tomu, že nás naše Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Štátna veterinárna a potravinová správa SR presviedčali o tom, že boli prijaté dostatočné opatrenia proti rozšíreniu tejto nákazy, nevyhli sme sa jej, a preto musí štát urýchlene vykonať sériu všetkých dostupných krokov a opatrení, aby toto nevyliečiteľné ochorenie nepostihlo celé územie nášho štátu," priblížilo v stanovisku hnutie.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down