09.11.2021 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort si uvedomuje situáciu, v ktorej sa ocitli chovatelia ošípaných

Agrorezort si uvedomuje situáciu, v ktorej sa ocitli chovatelia a spracovatelia ošípaných. Uviedol to odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na vyjadrenia SPPK a chovateľov ošípaných.

BRATISLAVA. "MPRV SR si uvedomuje vážnu situáciu, v ktorej sa ocitli chovatelia ošípaných i spracovatelia bravčového mäsa v súvislosti s epidémiou afrického moru ošípaných (AMO). Preto ministerstvo spustilo kampaň na zastavenie šírenia AMO, boli prijaté rázne opatrenia na zabránenie veľkých škôd vo veľkochovoch a aktuálne pripravujeme mimoriadnu pomoc vo výške 2 miliónov eur na zmiernenie následkov AMO," priblížilo agroministerstvo.
Okrem toho sú podľa MPRV otvorené dve výzvy vo forme tzv. zelenej nafty vo výške 30 miliónov eur a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v krátkom čase vyhlási výzvy 4.1 Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov a 4.2 Podpora pre investície na spracovanie/uvádzanie na trh a/alebo vývoj poľnohospodárskych výrobkov vo výške 159 a 170 miliónov eur, z ktorých budú môcť podniky z oblasti chovu a spracovania bravčového mäsa čerpať peniaze.
MPRV SR pomáha chovateľom a prevádzkovateľom bitúnkov aj nefinančne. "Podporujeme schválenie prevádzok a bitúnkov pre spracovanie mäsa zo zóny 2 a 3 (s výskytom AMO). Máme dohodnutý celý proces od chovateľa až po finálne tepelne spracované výrobky. Zároveň bude v najbližších dňoch podpísané memorandum o spolupráci medzi MPRV, Štátnou veterinárnou a potravinárskou správou, chovateľmi, porážacími a spracovateľskými zväzmi a obchodníkmi o aktívnom riešení a spoločnom postupe pri boji proti AMO," dodal agrorezort.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down