03.03.2023 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort spúšťa cielené kontroly múky z Ukrajiny

        Bratislava 3. marca (TASR) – Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR na základe požiadaviek domácich výrobcov múky spúšťa cielenú kontrolu múky nielen v mlynoch, ale v celej vertikále, teda i v pekárňach. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v súvislosti so stredajšou (1. 3.) výzvou Slovenskej spoločnosti mlynárov (SSM).


        MPRV už v stredu avizovalo, že ŠVPS plánuje v krátkom čase ďalšie cielené kontroly múky na základe informácií, že sa na Slovensku vo väčšej miere používa múka z Ukrajiny.
        Agrorezort predpokladá, že cenovo výhodnejšiu múku z Ukrajiny nakupujú aj pekári či cukrári. Tak ako v lete minulého roka, keď ŠVPS cielene kontrolovala obilie pôvodom z Ukrajiny v silách, mlynoch a u spracovateľov obilia, MPRV ubezpečuje spotrebiteľov, že múka vyrobená z obilia z Ukrajiny nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Tlačí podľa MPRV však na nižšie ceny u slovenských mlynárov.
        Slovenskí mlynári 1. marca vyzvali agrorezort, aby pristúpil k bezodkladnej kontrole múky, ktorá sa dováža na Slovensko. Vzhľadom na neprehľadnú situáciu, ktorá vznikla pre vojnu na Ukrajine, sa podľa slov Milana Lapšanského, generálneho sekretára SSM, totiž na spoločný trh EÚ dostáva ukrajinská múka otáznymi spôsobmi. Pôvodne bola určená pre hladujúce krajiny severnej Afriky. Slovensko sa pritom podľa Lapšanského stalo jedným z najvýznamnejších spotrebiteľov ukrajinskej múky.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down