07.07.2020 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort v oblasti výzvy pre obchod s potravinami aktívne komunikuje s EK

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v oblasti slovenskej legislatívy týkajúcej sa predaja potravín aktívne komunikuje s Európskou komisiou (EK), pričom sa už podarilo odstrániť väčšinu rozporov na neformálnych stretnutiach expertov. Uviedol to pre TASR hovorca MPRV Daniel Hrežík v reakcii na výzvu (Letter of formal notice) EK zverejnenú vo štvrtok (2. 7.). Tá pomenúva konkrétne námietky voči zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a nepriamej novele zákona o potravinách.

BRATISLAVA. "Sme presvedčení, že rozpory budú v rámci oficiálneho konania vysvetlené a Európska komisia dospeje k názoru, že sú v súlade s právom EÚ. Neprimerane vysoké pokuty a zrušenie odkladného účinku odvolaní proti pokutám považuje nové vedenie MPRV rovnako ako Európska komisia za neprimerané," zdôraznil Hrežík.
Upozornil, že v súčasnosti vláda SR už schválila návrh novely, aby odvolanie (voči pokutám) malo odkladný účinok. Návrh zákona ešte musí schváliť Národná rada SR, čím by bod výzvy o neprimerane vysokých pokutách so zrušením odkladného účinku odvolania stratil relevanciu.
Doplnil, že výzva EK voči SR sa podľa neho vzťahuje na tri ustanovenia zákona o neprimeraných podmienkach a na dve ustanovenia zákona o potravinách.
Vláda SR musí podľa Hrežíka EK najneskôr do 2. októbra predložiť odôvodnenia a pripomienky k niekoľkým oblastiam v maloobchode s potravinami, a to k povinnosti zabezpečiť, aby najmenej polovica propagovaných výrobkov v médiu (napríklad letáku) bola vyrobená v SR, ďalej k zákazu nákupu tovaru od dodávateľov za nižšiu kúpnu cenu, ako sú "ekonomicky oprávnené náklady dodávateľa", k zákazu zníženia kúpnej ceny okrem zníženia počas predajnej akcie a okrem zníženia z dôvodov týkajúcich sa chybného tovaru, ďalej k zákazu pre maloobchodníkov účtovať si logistické poplatky presahujúce 3 % z predpokladaného ročného obratu dodávateľa, ako aj ku kombinácii neprimerane vysokých pokút so zrušením odkladného účinku správnych odvolaní proti pokutám.
Na EK sa v lete 2019 obrátili Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) a Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) so žiadosťou o preskúmanie súladu slovenského zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a novely zákona o potravinách s právom EÚ.
EK vo výzve z 2. júla žiada Slovensko, aby odstránilo obmedzenia pre maloobchodníkov s potravinami. Exekutíva EÚ sa domnieva, že slovenské opatrenia vytvárajú priaznivejšie obchodné podmienky pre domáce výrobky a obmedzujú slobodu maloobchodníkov pri rozhodovaní o svojom sortimente a rozmiestnení svojich predajných plôch.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down