06.04.2011 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrosalón 2011: Keď sa veľtrh vydarí ...

To, čo sa malo stať, sa stalo. Inými slovami, tohtoročný Agrosalón, presnejšie v poradí už tretí ročník defilé modernej techniky a mechanizácie na výstavisku pod Zoborom sa vydaril. Takto ho hodnotia návštevníci, novinári ale najmä tí, ktorí sú hybnou silou špecializovaného podujatia - teda samotní vystavovatelia.

Už pred výstavou som v ktoromsi súkromnom rozhovore povedal, že toto je výstava, ktorá sa vari ani nedá pokaziť. Oproti mnohým iným podujatiam totiž v prípade Agrosalónu platí, že jeho komparatívnou výhodou je skutočnosť, že ho chcú samotní vystavovatelia. A vyžiadal si ho samotný život. Vystavovatelia, s ktorými som sa na danú tému rozprával, ocenili viacero skutočností.

Viacerí z nich kvitovali reálny záujem zákazníkov z radov poľnohospodárskej verejnosti o vystavované exponáty. Dobrý obchodník má totiž dostatočne vyvinutý inštinkt, a pomerne presne vycíti zákazníkovu náladu. A z "výstavných" rokovaní v Nitre vyplynulo, že poľnohospodári majú náladu a chuť v najbližšom období investovať do strojového parku. Pravda, ako vtipne poznamenal jeden z vystavovateľov, je trošku otázne, či im tá nálada vydržala aj po tom, ako sa z Nitry vrátili do svojich podnikov.

Nech je to však tak či onak, nádej tu je. A nech je to už tak či onak, tie štyri dni, strávené na výstavisku, určite neboli pre nikoho zbytočné. Prispeli k tomu dobrá organizácia podujatia, na slovenské pomery dobrá účasť vystavovateľov, množstvo sprievodných, nielen odborných, ale aj spoločenských podujatí, ako aj prajná atmosféra.

A zmena prístupu zo strany vedenia štátneho podniku Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra. Tá sa jednoducho nedala nevidieť a necítiť. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím - a to vonkoncom nie je iba názor autora týchto riadkov, ale aj samotných vystavovateľov - sme zo strany nového vedenia tohto štátneho podniku zaznamenali podstatne viac ústretovosti, ochoty, pozornosti a snahe vyhovieť hosťom i zákazníkom. Samozrejme, drobné nedostatky by sa aj v tomto prípade našli, ale ide viac menej len o detaily, ktoré sa časom určite podarí vychytať a napraviť.

Vari najvýraznejšou pripomienkou, s ktorou sme sa stretli zo strany niektorých vystavovateľov, bola skutočnosť, že na Agrosalón ani len raz počas celých štyroch dní jeho trvania nezavítal súčasný minister pôdohospodárstva SR. Predajcovia techniky majú dojem, že ako jedni z rozhodujúcich partnerov pôdohospodárskeho rezortu by si takú pozornosť vari aj zaslúžili...

Už teraz sú však takmer všetky relevantné firmy, vyrábajúce a najmä predávajúce poľnohospodársku techniku, takmer zajedno v tom, že o dva roky chcú Agrosalón absolvovať znova. A zrejmé je aj to, že toto podujatie má z ročníka na ročník stúpajúcu úroveň. A tak vari jediná podstatnejšia organizačná pripomienka vystavovateľov, ktorú budú organizátorom Agrosalónu určite tlmočiť prostredníctvom svojho záujmového združenia, teda Agrionu, sa týka dní, počas ktorých by sa mala výstava konať.

Z operatívneho stretnutia členov Agrionu, ktoré sa uskutočnilo v záverečný deň trvania výstavy, vyplynulo, že pre nich ako pre obchodníkov a podnikateľov by bolo oveľa vhodnejšie, keby sa výstava konala len v pracovných dňoch. To znamená, že namiesto tohtoročného modelu "od stredy do soboty" by o dva roky neskôr mohol s najväčšou pravdepodobnosťou prísť k slovu model "od utorka do piatku".

BOHUMIL URBÁNIK, Roľnícke noviny č. 14/2011

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down