13.03.2020 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agroservis preškolil rekordný počet obslúh

Počas piatich dní viac ako 1 300 zúčastnených. I takáto je bilancia najväčšieho školenia obslúh poľnohospodárskej techniky, aké sme doteraz na Slovensku mali. Kto iný by sa mohol o takúto veľkú akciu postarať, ako najväčší predajca techniky na našom území, spoločnosť Agroservis.

Vývoj techniky nezastavíme, a tak je to správne. Presnejšie a efektívnejšie systémy sú budúcnosťou a zrejme jedinou cestou, ako v budúcnosti dokážeme nakŕmiť rastúcu populáciu ľudstva. Zároveň je tento vývoj hlavným dôvodom, prečo je žiaduce, aby boli obsluhy moderných strojov neustále preškolované a dostávali tak najnovšie informácie, ktoré im napomôžu v čo najefektívnejšom využívaní strojových súprav. Práve k preškolovaniu obslúh pristúpila ako jedna z prvých firiem na Slovensku aj spoločnosť Agroservis. Ako uviedol jej zástupca, Ing. Peter Mihaľ, so školeniami obslúh začínali zamestnanci firmy v roku 1997. „Hlavným dôvodom, prečo preškolujeme obsluhy už viac, ako dvadsať rokov je fakt, že chceme aby sa traktoristi stali profesionálmi, ktorí dokážu veľmi efektívne využívať ten svoj stroj“. V minulosti podľa jeho slov cestovali zamestnanci firmy od februára do apríla po celom Slovensku, kde pre svojich zákazníkov robili viacero menších školení. Z priestorového a časového hľadiska sa však jednalo o veľmi náročný spôsob školenia. Takéto veľké školenie tak firma Agroservis zorganizovala vôbec po prvýkrát. Účastníci školenia boli rozdelení do štyroch skupín, ktoré rotovali po jednotlivých stanovištiach, kde sa dozvedeli viac o tom, ako zvýšiť prevádzkovú spoľahlivosť strojov, znížiť prevádzkové náklady, zvýšiť výkonnosť strojovej súpravy a zároveň sa dozvedieť niečo viac o službách, ktoré firma Agroservis ponúka v spolupráci s výrobcom John Deere.

Ako zvýšiť prevádzkovú spoľahlivosť?

Na prvom stanovišti sa účastníci dozvedeli viac o tom, ako správne vykonávať predsezónnu prípravu svojich strojov a ako sa čo najlepšie starať o svoj traktor. Niektoré úkony vykonáva servis, ale denná údržba ostáva na obsluhe stroja. Podľa zástupcov spoločnosti je dôležité najmä sledovanie a dodržiavanie údržbových intervalov, kontrola a výmena olejov či iných prevádzkových kvapalín, kalibrácia prevodovky, zohrievanie hydrauliky, a správne pripojenie závesného náradia.

Zníženie prevádzkových nákladov

Na druhom stanovišti sa zástupcovia spoločnosti venovali téme znižovania prevádzkových nákladov, ktorá zahŕňa optimalizáciu strojovej súpravy, správnu agregáciu traktora, doťaženie stroja, hustenie pneumatík, ale i spôsob jazdy. Podľa zástupcov spoločnosti môžeme agregáciou ovplyvniť viacero parametrov stroja? „Pri práci je dôležité správne rozloženie hmotnosti stroja a jeho doťaženie v závislosti na agregovanom náradí. Doťaženie traktora veľmi úzko súvisí s hustotou výkonu, ktorá podľa druhu práce sa pohybuje v rozmedzí 35 – 55 kg/hp. Správne doťaženie nápravy ovplyvňuje aj výsledný preklz kolies. Vo väčšine prípadov by mala byť hmotnosť traktora rozložená v pomere 60:40 v prospech zadnej nápravy. Pri práci s neseným náradím by mala byť hmotnosť rozložená v pomere 55:45. Preklz by tak nemal byť ani príliš vysoký, ale na druhej strane ani nulový. Samozrejmosťou je podľa zástupcov spoločnosti i kontrola tlaku, a to najmä pri práci s kultivačnými kolesami, ktoré dokážu utláčať pôdu až do hĺbky 50 cm. Jednoduchou úpravou tlaku môžeme dostať preklz kolies na ideálnu úroveň (10-12 %) a zároveň týmto krokom znížiť aj spotrebu paliva o niekoľko litrov.  Pri použití dvojmontáži by mali byť pneumatiky podhustené, pričom vonkajšie pneumatiky pri rovnakom dezéne by mali mať o 2% nižší tlak, ako pneumatiky vnútorné “ uviedli počas svojej prednášky prednášajúci.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down