22.11.2018 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj chovateľ jednej ošípanej sa musí zaregistrovať u veterinárov

Chovatelia ošípaných nezávisle od počtu chovaných jedincov si musia svoje chovy zaregistrovať v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Európska komisia (EK) zrušila Slovensku a aj ďalším krajinám výnimku z povinnosti registrácie chovu ošípaných pre šírenie afrického moru ošípaných (AMO) v Európe. Informovala o tom Zuzana Peiger Ačjaková z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

BRATISLAVA. Predstavitelia EK podľa nej zrušili výnimku z povinnosti registrácie chovu ošípaných, kde sa chová len jedna ošípaná. Táto novinka sa týka aj Slovenska. Chovatelia, ktorí vlastnia len jednu ošípanú pre vlastnú spotrebu, sa po novom musia tiež registrovať na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS) SR.
      Pripomenula, že predmetná výnimka sa uplatňovala okrem Slovenskej republiky aj v Českej republike, vo Francúzsku, v Portugalsku, Slovinsku a v Taliansku. Povinnosť registrácie chovov vrátane chovov ošípaných upravuje zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý ukladá povinnosť pred začatím chovu hospodárskych zvierat požiadať miestne príslušnú RVPS SR o registráciu chovu hospodárskych zvierat. Po výkone kontroly na mieste a splnení všetkých požiadaviek RVPS potvrdí tlačivo na registráciu chovu hospodárskych zvierat s uvedením dátumu potvrdenia najneskôr 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu.
      "Držiteľ hospodárskych zvierat zasiela potvrdené tlačivo do Centrálneho registra hospodárskych zvierat, ktorý mu pridelí jedinečné registračné číslo chovu podľa typu chovu. Podľa nariadenia vlády SR o identifikácii a registrácii zvierat musí byť každá ošípaná označená identifikačnou značkou čo najskôr a vždy predtým, ako opustí chov," uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.
      Peiger Ačjaková dodala, že podrobnosti označovania ošípaných sú uvedené vo vyhláške MPRV SR. Uvedená zmena bola zo strany EK prijatá v súvislosti so šírením AMO v Európe. Mor predstavuje v dôsledku vysokého počtu diviačej zveri v prihraničných oblastiach Slovenska vysoké hospodárske a ekonomické riziko pre chovateľov ošípaných na Slovensku, zdravie ľudí neohrozuje.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down