20.06.2023 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj farmár bude môcť vstúpiť do procesu overovania plôch s podporou

        Bratislava 19. júna (TASR) - Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) bude využívať diaľkový prieskum Zeme na overovanie činností na plochách. Ak si farmár podáva žiadosť o priame platby, deklaruje plodinu, prípadne kultúru na konkrétnej ploche, na ktorej hospodári. PPA si prostredníctvom nového systému plošného monitorovania plôch AMS dokáže overiť, či na uvedených plochách farmár skutočne zrealizoval požadované poľnohospodárske aktivity.         

PPA podčiarkla, že povinnosť zaviesť systém AMS vyplýva z novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) pre roky 2023 až 2027.
        Overovanie je založené na vyhodnocovaní dát z diaľkového prieskumu Zeme, najmä z družíc Sentinel 1 a 2. PPA bude takto monitorovať hlavne prítomnosť deklarovanej plodiny na ornej pôde, výkon agrotechnickej operácie na trvalom trávnom poraste v požadovanom termíne a prípadnú zmenu plodiny na deklarovanej ploche. Samotný prijímateľ bude môcť cez aplikáciu GSAA sledovať na svojich deklarovaných plochách priebežné výsledky monitoringu AMS, a to pomocou semaforu farieb.
        Zelená bude znamenať splnenie monitorovanej podmienky, oranžová potrebu úpravy žiadosti a potrebu ďalšej aktivity zo strany žiadateľa. Červená farba bude znamenať identifikované neplnenie monitorovanej podmienky. Výsledky systému AMS budú v aplikácii GSAA aktualizované na mesačnej báze. Prijímateľ bude mať možnosť reagovať na zverejnené výsledky AMS (v oranžovej farbe semaforu) pomocou zaslania tzv. geotagovaných fotografií a prípadne upraviť svoju žiadosť. V roku 2023 a 2024 to bude dobrovoľné a od roku 2025 povinné.
        Vďaka uvedenej novinke bude mať každý žiadateľ možnosť sledovať priebežné výsledky AMS, včas reagovať a komunikovať s PPA. Zároveň ide o dôležitý preventívny prvok, keďže prípadné chyby v žiadosti môže žiadateľ odstrániť ešte pred vydaním rozhodnutia a vyhnúť sa tak udeleniu sankcie. Nemenej dôležité je, že kontrola bude spravodlivejšia pre všetkých žiadateľov, keďže monitoring sa uskutoční vždy u všetkých prijímateľov a na všetkých plochách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down