14.02.2024 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj farmári združení v AKS podporia protestujúcich európskych farmárov

        Bratislava 14. februára (TASR) - Aj Agrárna komora Slovenska (AKS) so svojou členskou základňou 22. februára podporí protestujúcich európskych farmárov. Uviedla to predsedníčka komory Helena Patasiová. Podporu európskym farmárom už ohlásila v úvode týždňa Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).


        "Hlavným dôvodom nespokojnosti aktívnych farmárov na juhu Slovenska je, že ak majú dodržiavať zákonné povinnosti, nie je im v plnom rozsahu umožnené pestovať základné suroviny pre potravinovú bezpečnosť našich občanov. Úradníci v Bruseli prikazujú, aby poľnohospodári vyčlenili 4 % najúrodnejších pôd na neproduktívne plochy, ktoré sa bez práce poľnohospodárov menia na oblasti zdraviu nebezpečných burín. Semená burín si udržia v pôde svoju klíčivosť aj niekoľko desaťročí. Navyše neustále zvyšujúcou sa zbytočnou administráciou zaťažujú aktívnych farmárov," spresnila Patasiová.
        Poznamenala, že Európska komisia namiesto toho, aby ochraňovala poľnohospodárov z členských štátov pred dovozmi nekontrolovaných produktov, tak umožnila dovoz pre ukrajinské komodity.
        "Žiadame ministra (pôdohospodárstva Richarda) Takáča (Smer-SD), aby na svoju zodpovednosť dal príkaz Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) vyplatiť základnú platbu na pôdu všetkým aktívnym farmárom, ktorí naďalej chcú pestovať plodiny a chovať hospodárske zvieratá. Farmári majú vážne problémy, pretože ak svoje dlhy voči dodávateľom nevyrovnajú, hrozí im zánik a likvidácia. Väčšiu šancu prežiť majú poľnohospodári, ktorí hospodária na veľkej výmere, ale malí poľnohospodári (do 200 hektárov - ha) sú vo veľmi zlej situácii," zdôraznila predsedníčka AKS.
        Členovia komory protestom podľa nej upozornia aj na to, že miestne samosprávy (obce, mestá) na juhu Slovenska zvyšujú daň z pozemkov bez odôvodnenia. Sú katastrálne územia, kde hospodáriacim farmárom vyrubili daň z pozemkov v sume od 70 do 120 eur/ha. "Chceme preto požiadať zákonodarné orgány, aby sa zrušila daň z pozemkov alebo zákonom sa určila jej maximálna výška," dodala.
        AKS vznikla v roku 2011 v Dunajskej Strede. V súčasnosti tvorí členskú základňu komory 642 členov hospodáriacich na výmere 778.000 ha.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down