16.10.2013 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj keď je výkupná cena mlieka vyššia, stále nepokrýva náklady prvovýrobcov

Ceny mlieka, ktoré stále nepokrývajú náklady prvovýrobcov a tiež neustále sa znižujúce stavy dojníc, sú aktuálne najväčšie problémy slovenských farmárov, venujúcich sa primárnej výrobe mlieka.

SLIAČ. "Produkcia mlieka vykazuje stratu už šiesty rok po sebe," povedal TASR na dnešnom Dni prvovýrobcov mlieka v Sielnici predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Alexander Pastorek. "To znamená, že farmári predávajú mlieko za nižšie výkupné ceny. Tieto ceny ale ovládať nevieme, pretože ich určuje trh," dodal.

Ceny mlieka preto spolu so znižovaním stavu hovädzieho dobytku a dojníc môžu podobne, ako sa to stalo u chovateľov prasiat, výrazne znížiť stavy tohto kedysi prosperujúceho odvetvia. Medziročne napríklad poklesol počet dojníc o 4100 kusov a tento trend bude pravdepodobne pokračovať.

"Slovenskí prvovýrobcovia mlieka tak doplácajú na oveľa vyššie podpory pre chovateľov dojníc v niektorých štátoch Európskej únie. Tí chovatelia, ktorí v rámci svojich ekonomických možností sa nevládzu s týmito rozdielmi v podporách vyrovnať, tak postupne opúšťajú chov," uviedol A. Pastorek. Ako dodal ani výhľad na ďalší rok neveští nič dobré.

"Zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva nám ešte ani dnes nevedeli povedať, ako to bude v nasledujúcom období. Dostali sme ale prísľub, že dotačné čísla na budúci rok by mali byť známe v novembri."

Farmári, ktorých bolo na podujatí okolo 250, zdôrazňovali najmä potrebu chrániť a podporovať prvovýrobcov mlieka prostredníctvom vlastného štátu. Upevniť staré, ale najmä prijať nové opatrenia, ktoré by zachránili celý stav, by mali v dohľadnom čase štátne inštitúcie aj vzhľadom na to, že od 1. apríla 2015 ruší Európska únia kvóty na produkciu surového kravského mlieka. Jeho najväčší producenti na starom kontinente, ktorí už v minulosti kvóty prekračovali, môžu nakoniec vytlačiť našich farmárov z domáceho trhu.

"Formy podpory v jednotlivých štátoch Európskej únie sú totiž výrazne rozdielne," podotkol predseda. Slovensko je pri tom v produkcii mlieka sebestačné. Napríklad vlani sa v krajine vyprodukovalo 959 miliónov kilogramov mlieka, čo bolo o 31 miliónov kilogramov viac, ako rok pred tým.

Kvóta, určená Európskou úniou bola pri tom viac ako 1,1 milióna kilogramov. Mlieko dnes získavajú farmári od asi 152.000 dojníc. V roku 1989 ich bolo na Slovensku ale tri krát viac.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down