01.06.2011 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj máj bol teplotne nadpriemerný

Po marci a apríli bol teplotne nadpriemerný aj máj. V minulom týždni malo počasie opäť letný charakter. Iba prízemný mráz, ktorý sa ojedinele vyskytol minulý štvrtok ráno, naštrbil dominanciu príznakov leta v súčasnom počasí.

Od 18. do 28 mája 2011 bola na Slovensku zaznamenaná séria 11 letných dní, kedy denná teplota vzduchu dosiahla 25 °C a viac. Medzi nimi boli aj štyri tropické dni s maximálnou dennou teplotou vzduchu 30 °C a viac. Najteplejšie bolo zatiaľ v Rimavskej Sobote, kde namerali minulý utorok 30,7 °C.
Najvýznamnejšou udalosťou v počasí minulého týždňa boli víkendové búrky a dažde. Búrky spôsobili, že atmosférické zrážky boli priestorovo mimoriadne rozdielne. Týždenné úhrny zrážok sa pohybovali väčšinou od niekoľkých milimetrov do 50 mm. Do 5 mm napršalo napríklad v Slovenských Ďarmotách, Orechovej, Snine, Mochovciach, Salke, vo Vysokej nad Uhom, v Dudinciach, Lekárovciach, vo Vieske nad Žitavou, v Kameníne, Podhájskej, Sliači, Strede nad Bodrogom, Banskej Štiavnici, Dolných Plachtinciach, Hurbanove, Nitre a v Žiharci. Naopak, na zrážkovo najexponovanejších miestach dosiahli týždenné úhrny zrážok aj viac ako 50 mm; napríklad v Beluši 60 mm, v Gánovciach 65 mm a v Hornom Srní 97 mm. V oblastiach, kde pri búrkach napršalo málo, stále rastie deficit zrážok a treba tam zavlažovať.
Zásoba fyziologicky účinnej vody v pôde, vyjadrená v percentách využiteľnej vodnej kapacity, bola v uplynulý štvrtok ráno na monitorovacích plochách nasledovná: v Hurbanove v 10-centimetrovom profile 35 %, v 30 cm 72 % a v 60 cm 84 %; v Beluši v 10 cm 39 %, v 30 cm 59 % a v 60 cm 82 %; v Michalovciach v 10 cm 26 %, v 30 cm 20 % a v 60 cm 35 %; v Milhostove pod trávnatým povrchom v 10 cm 41 %, v 30 cm 52 % a v 60 cm 58 %.
Ozimná pšenica v uplynulom týždni klasila, na juhu Slovenska začala aj kvitnúť. Jarný jačmeň pokračoval v steblovaní, vytváraní prvého a druhého kolienka, dochádzalo k zdurovaniu pošvy posledného listu. Na juhu Slovenska dozrievali a zberali sa skoré odrody čerešní a jahody.
Brázdy nižšieho tlaku vzduchu, postupujúce od západu cez strednú Európu na východ, sa striedajú s výbežkami vyššieho tlaku vzduchu. Zvlnený studený front v jednej z týchto brázd ovplyvňuje počasie u nás uprostred tohto týždňa. Pri zväčšenej oblačnosti sa vyskytuje viac prehánok a búrok. Na konci týždňa by malo byť opäť menej oblačnosti a prehánky alebo búrky sa môžu vyskytnúť iba ojedinele. V dňoch s dlhšie trvajúcim slnečným svitom bude teplota vzduchu v najteplejších oblastiach Slovenska stúpať do blízkosti hodnoty 30 °C. Súčasný teplý a letný charakter počasia by mal pokračovať aj na začiatku budúceho týždňa. (fj)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down