07.02.2011 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj naďalej budú spravovať lesy v Javorine

Aj napriek tomu, že armáda v uplynulých týždňoch opustila Vojenský výcvikový priestor (VVP) Javorina, štátny podnik Vojenské lesy a majetky (VLM) Pliešovce, ktoré sú zložkou ministerstva obrany, ostáva správcom tamojších lesov na ďalších desať rokov.

"Ministerstvo pôdohospodárstva, na ktoré prešli pozemky v Javorine, nám udelilo súhlas na správu lesov na obdobie najbližších desať rokov," povedal pre TASR Ján Jurica, generálny riaditeľ VLM. "Týmto sme sa stali takzvanou povinnou osobou a v súčasnosti sa realizuje delimitácia majetku z ministerstva obrany, na Vojenské lesy a majetky" dodal.

Dnes už bývalý VVP Javorina, ktorý bol zriadený v roku 1952, sa rozprestieral na plocha 31.600 hektárov. Od roku 1991 dodnes sa ale postupne pozemky vracajú tamojším obciam a fyzickým osobám. Už v roku 1994 prešlo do správy 24 obcí celkom 8561 hektárov územia, ďalších 5074 hektárov sa po úprave zákona v roku 2005 postupne vrátilo pôvodným majiteľom.

"Čaká nás ale ešte proces navracania pozemkov o výmere asi 5000 hektárov," pripomenul riaditeľ. "Minister obrany vydal pokyn pracovníkom ministerstva obrany a VLM Pliešovce urýchliť proces prinavracania majetku pôvodným vlastníkom," dodal. Všetko by malo byť odovzdané do konca roku 2014.

VLM tak nakoniec budú v Javorine obhospodarovať asi len 12.000 hektárov územia. Podľa J. Juricu hlavnou úlohou VLM je aj naďalej spracovávanie kalamity a obnova lesa. Na území Javoriny navyše po zničujúcich povodniach pripravujú projekt výstavby 14 protipovodňových zariadení. S projektom výstavby suchých poldrov za asi 4,3 milióna eur sa prihlásili do výzvy na získanie grantu z eurofondov. Poldre by po dobudovaní mali zachytiť asi pol milióna metrov kubických (m3) vody.

Ťažba dreva a obnova lesa však nie sú výlučnou činnosťou zamestnancov VLM. Už dva roky spracovávajú aj dendromasu a predávajú ju blízkym teplárňam. Táto činnosť prináša podniku asi dve percentá tržieb. Necelé percento vynášajú aj predaje odstrelov poľovnej zveri. Podnik v súčasnosti obhospodaruje územie o rozlohe asi 100.000 ha, z toho lesy tvoria zhruba 72.800 ha. Okrem Javoriny sú správcami aj vo VVP Záhorie, Lešť a Kamenica nad Cirochou.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down