23.07.2016 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj snaha o získavanie si študentov potrebuje jasné pravidlá

Rezort potrebuje odborníkov do praxe. Článok s touto témou ma nedávno zaujal pri čítaní Roľníckych novín. Bol orientovaný na poľnohospodársku univerzitu, ale treba sa pozrieť i na stredné odborné školy poľnohospodárskeho zamerania. Práve z nich vychádzajú absolventi, ktorí by mohli nahradiť nielen odchádzajúcu generáciu stredného manažmentu, ale mohli by zaujať aj pracovné miesta na úsekoch s modernou technikou.

(môj názor)

Pri nej sa bez znalostí interakcie techniky s pôdou, biologickým materiálom a často i satelitnými prepojeniami a práce s počítačovými systémami nezaobídeme.

Každoročne zažívam obdobie, kedy v rámci spolupráce s výrobnými subjektmi máme dobre rozpracovaný nábor takýchto žiakov. Nie je ich veľa, ale aj to by situáciu dokázalo aspoň čiastočne a aspoň u niekoho vyriešiť. Na druhej strane stačí, keď prídu prvé mesiace školského roka a s nimi aj rozličné pozvánky na propagačné podujatia typu "Kam na vysokú školu". Na tomto podujatí návštevníkov - žiakov štvrtého ročníka – hneď pozvú aj na Deň otvorených dverí.

Tieto podujatia ešte nepovažujem za typický nábor, pretože mnohí žiaci sa ich zúčastňujú s cieľom vyhnúť sa vyučovaniu, ale pre vyučovací proces strednej školy sú tým kontraproduktívne, pretože „vyťahujú“ žiakov z vyučovania.

Po chvíli prichádza druhé kolo - vykonávanie náboru priamo v škole. Ak by prišiel vysokoškolský pedagóg vykonávať nábor pre celú univerzitu, s tým by som ešte súhlasil, no teraz je situácia taká, že sa nám ohlasujú všetky fakulty, pretože tieto sú si už v rámci samotnej univerzity konkurenčné - a tým sa v každom konkrétnom prípade informuje iba o jednej fakulte.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down