29.09.2022 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj v roku 2022 sa intenzita rastu nákladov hydinárov výrazne zvyšuje

      Bratislava 29. septembra (TASR) - Aj v roku 2022 sa intenzita rastu nákladov hydinárov výrazne zvyšuje. Chovatelia a spracovatelia hydiny na Slovensku evidujú výrazné zdražovanie všetkých vstupov do výroby už od začiatku roku 2021. Najväčší nárast zaznamenávajú hydinári pri cenách kŕmnych zmesí, elektrickej energie, plynu, pohonných látok a obalových materiálov. Informoval o tom Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).


      "Na raste cien krmív sa podieľa nielen rast cien obilnín z dôvodu konfliktu na Ukrajine a tohtoročného sucha, ale aj rast cien elektriny a plynu používanej pri výrobe krmív. Za posledné dva roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 %. Najvýznamnejší nárast bol počas roku 2022, kedy náklady na spotrebu krmív stúpli o 35 %," priblížil.
      Upozornil, že výrazný rast nákladov zaznamenali chovatelia hydiny aj pri elektrickej energii a plyne. Medziročne vzrástli chovateľom priemerne ceny elektrickej energie takmer štvornásobne a ceny plynu takmer trojnásobne.
      "Pokiaľ v roku 2020 sme za elektrickú energiu platili 50 eur/megawatthodinu (MWh), niektorí chovatelia hydiny majú dnes už ceny aj na úrovni 500 eur/MWh, čo je desaťkrát viac. Podobná situácia je aj pri plyne, kde za dva roky ceny niektorým chovateľom stúpli z 20 eur/MWh na 210 eur/MWh. Tieto ceny vážne ohrozujú chov hydiny v SR. Takéto zvýšenie cien sa prejaví na nákladoch chovateľov hydiny v SR vo výške 26 miliónov eur na zvýšených nákladoch na plyn a vo výške 5 miliónov eur na zvýšených nákladoch na elektrickú energiu," spresnil.
      Celkové priemerné výrobné náklady za posledné dva roky vzrástli podľa Molnára pre chovateľov hydiny o 45 %. Vo finančnom vyjadrení celkové náklady na chov živej jatočnej hydiny vzrástli priemerne o 46 centov na kilogram (kg), z 0,82 eura/kg na 1,28 eura/kg.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down