29.11.2022 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ak nové pneumatiky, tak od profesionálov

Jedným z rizikových faktorov pri poškodení pôdy zhutnením môžeme určiť zvýšenie priemerného výkonu a veľkosti traktorov za posledné roky, ktoré je síce užitočné, ale pre pôdu záťažou. Jedinou cestou na zníženie utláčania pôdy je využiť také pneumatiky, ktoré fungujú pri nižších hustiacich tlakoch. No, a je tu aj doprava – iný tlak a iná rýchlosť. Výber správnej pneumatiky ale nie je taký jednoduchý, ako sa zdá. Závisí od mnoho faktorov, preto je dôležité nechať si pri výbere pneumatík poradiť od odborníkov, ktorí pomôžu poľnohospodárom urobiť tú správnu voľbu.

Spoločnosť Bohnenkamp, popredný dodávateľ poľnohospodárskych pneumatík, diskov a príslušenstva, zásobuje predajcov a výrobcov kvalitnými produktmi zo širokého portfólia mimocestných pneumatík. Vo východnej Európe, v meste s názvom Modra sa nachádza ich najväčší sklad poľnohospodárskych pneumatík, a to s rozlohou 15 tis m2. Disponibilita pneumatík je obrovskou výhodou pre zákazníkov spoločnosti, a vyznačuje sa širokou portfóliou pneumatík.

Jedným zo spokojných zákazníkov spoločnosti Bohnenkamp je aj spoločnosť Agrospol Hontianske Nemce. Riaditeľom rastlinnej výroby a mechanizácie spoločnosti je Ing. Andreas Pecsérke, ktorý nám predstavil poľnohospodársky podnik, a previedol nás aj po mechanizačnom stredisku. „Obhospodarujeme celkovo 5 564,22 hektárov poľnohospodárskej pôdy v rámci spolupráce viacerých firiem. Venujeme sa systému konvenčného hospodárenia v rastlinnej výrobe, a tiež aj ekologickej poľnohospodárskej výrobe, v rámci ktorých pestujeme pšenicu ozimnú, jačmeň ozimný, repku olejnú, hrach ozimný, sóju fazuľovú, kukuricu na zrno a na siláž, cirok, facéliu, pestrec mariánsky, pohánku, lucernu siatu, ďatelino-trávne miešanky a trávy na ornej pôde. Je to celkom široký záber a každý rok skúšame niečo nové. Katastrálne územia v okrese Krupina sa vyznačujú pomerne vysokou ekologickou stabilitou.,,“ povedal na úvod riaditeľ rastlinnej výroby a mechanizácie. Podľa jeho slov je v katastroch, v ktorých podnik hospodári, väčšina pôdy hlinitého typu. Agrospol Hontianske Nemce sa nachádza v okrese Krupina, kde v posledných rokoch tak, ako v rámci celého sveta dochádzalo k extrémnym výkyvom počasia. Poveternostné podmienky počas zimného obdobia sú v spomínanom okrese bohatšie na snehové zrážky, čo je nápomocné pri získavaní vlahy do ornej pôdy. Táto skutočnosť má ale aj svoje nevýhody. Výsledkom dlhotrvajúcich zrážok/snehu pôda pomaly vysychá, tým aj jarné poľné práce sú nepriaznivo ovplyvnené kvôli vlhkosti. Neprospešné pre pôdu je aj príliš suchá zima, dôsledkom ktorej sa pôda obrába len veľmi ťažko. „V tomto roku nás zasiahli rovnaké poveternostné problémy, ako aj väčšinu územia Slovenska, čiže obrovský deficit zrážok. Napriek tomu sme poľnohospodársky rok uzavreli s relatívne prijateľnými úrodami, čo sa týka obilnín a repky ozimnej. Pri jesenných žatvách sa však už zviditeľnil vplyv tohtoročného sucha, dôsledkom ktorého sme vykonali zber úrody v podpriemernom množstve, čo nepriamo ovplyvňovalo aj živočíšnu výrobu, s ktorou sa tiež zaoberáme. V rámci chovu hovädzieho dobytka disponujeme s plemenami Charolais a Aubrac s počtom 1 392 ks, z toho sú kravy 483 ks, a plemenné býky 48 ks.“ Popisuje situáciu Ing. A. Pecsérke.

Dôraz dávajú aj na obutie strojov

Podľa zástupcu spoločnosti Agrospol Hontianske Nemce, v okrese Krupina je počasie väčšinou nevyspitateľné a navyše, na jar býva pôda zvyčajne výrazne premočená. Práve tento faktor sa zohľadňuje aj pri výbere vhodných pneumatík. Poľnohospodárska technika, ktorej je na podniku dostatok (traktoroy, teleskopické nakladače, kombajny, silážna rezačka a  samohybný postrekovač), je obutá na rôznych pneumatikách. Riaditeľ rastlinnej výroby a mechanizácie sa však snaží o postupnú harmonizáciu strojového parku, keďže on, ako aj samotné vedenie podniku si uvedomuje dôležitosť tematiky utláčania pôdy, na ktorú má vplyv ako aj vybavenie podniku vhodnými technológiami, tak aj  obutie samotných strojov.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down