13.09.2023 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ak pri ukrajinskom obilí nebude dohoda na európskej úrovni, SR zareaguje

        Bratislava 13. septembra (TASR) - Dočasný zákaz ukrajinského dovozu obilia a ďalších farmárskych produktov do piatich susedných členských štátov Európskej únie (EÚ) vrátane Slovenska platí do 15. septembra. Ak nedôjde k riešeniu dovozu ukrajinského obilia na európskej úrovni, SR je pripravená urobiť potrebné kroky a zareagovať tak na túto situáciu. Po stredajšom rokovaní to uviedol premiér Ľudovít Ódor.


        "Robíme všetko pre spoločné riešenie, ale keby k nemu nedošlo, sme pripravení urobiť potrebné kroky aj v prípade, keď dohoda nebude možná na európskej úrovni a zareagovať na túto situáciu," vyjadril sa Ódor.
        Priblížil, že diskusia medzi Slovenskom a Európskou komisiou (EK) je konštruktívna a krajina robí všetko pre to, aby sa našlo spoločné riešenie. Nie je však isté, či k dôjde k predĺženiu nariadenia, ktoré import zakazuje.
        Minister dopravy Pavol Lančarič na videokonferencii v utorok (5. 9.) predstavil zástupcom EK svoj plán na prepravu obilia z Ukrajiny najmä do afrických štátov. Spočíva v jeho odkúpení na hraniciach EÚ a Ukrajiny sprostredkovateľskou organizáciou, napríklad EK či Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), a jeho následnej preprave loďou do Afriky. Plán by mal zabezpečiť svetovú potravinovú bezpečnosť.
        "Minister Lančarič predstavil konkrétny návrh. Sme aktívni, aby sme našli spoločné riešenie," uviedol Ódor.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down