25.09.2013 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akcionári amerického agrokoncernu Smithfield Foods schválili predaj Číňanom

Akcionári americkej potravinárskej spoločnosti Smithfield Foods, najväčšieho producenta a spracovateľa bravčového mäsa na svete, schválili kúpu spoločnosti čínskou firmou Shuanghui International za 4,72 miliardy USD (3,50 miliardy eur) v hotovosti. Informovali o tom agentúra AP a server BBC.

Akcionári tak urobili na mimoriadnej schôdzke dva týždne potom, ako prevzatie firmy Číňanmi odsúhlasili aj regulačné úrady. Americký výbor pre zahraničné investície (CFIUS) transakciu schválil ešte 6. septembra.
      Celková hodnota kontraktu dosahuje okolo 7,1 miliardy USD, nakoľko čínska spoločnosť prevezme aj dlh americkej firmy. Je to najväčšia akvizícia amerického podniku čínskou firmou a prichádza v čase, keď v Číne rastie dopyt po zahraničných potravinárskych produktoch. Ten sa zvýšil najmä po viacerých potravinových škandáloch miestnych výrobcov, ktoré oslabili dôveru Číňanov v domácu produkciu. Najľudnatejšia krajina sveta je zároveň najväčším spotrebiteľom bravčového mäsa na svete.
      Shuanghui so sídlom v Hongkongu ešte koncom mája oznámila, že plánuje kúpiť Smithfield Foods za spomínanú sumu. Informácia vtedy zvýšila pozornosť v Kongrese a niektorí politici oznámili, že projekt "podrobne preskúmajú".
      Súhlas zo strany CFIUS bol pre čínsku firmu dôležitým víťazstvom, keďže výbor v posledných štyroch rokoch zamietol minimálne tri plánované transakcie. Dôvodom bolo, že v prípade prevzatia amerických firiem čínskymi spoločnosťami by Číňania získali aktíva nachádzajúce sa blízko vojenských objektov. Podobne pre nesúhlas CFIUS ešte v roku 2008 odstúpila od kúpy technologická firma Huawei Technologies, ktorá mala záujem o prevzatie americkej spoločnosti 3Com.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down