09.08.2012 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké sú perspektívy chovu mäsového dobytka?

Chov dojčiacich a mäsových kráv patrí za posledné roky k dynamickým sektorom živočíšnej výroby. Práve skutočnosť, že Slovensko disponuje výrazným potenciálom trvalých trávnych porastov ako krmovinového zdroja, potvrdzuje potenciál pre rast chovu mäsového dobytka aj pre budúce obdobie.

„Myslím si, že chov mäsového dobytka v podmienkach Slovenska má svoje opodstatnenie. Prostredníctvom jeho chovu dokážeme rentabilne zužitkovať státisíce hektárov poľnohospodárskej pôdy - trvalých trávnych porastov, lúk, pasienkov i vedľajších produktov rastlinnej výroby, ktoré by sme iným spôsobom nedokázali rentabilne využiť,“ konštatoval v úvode nášho stretnutia Ing. István Pomichal, PhD., predseda Zväzu chovateľov mäsového dobytka na Slovensku - družstvo (ZCHMD), ktorý je presvedčený o tom, že investovať do chovu mäsového dobytka sa jednoznačne oplatí. 
Chovu mäsových plemien dobytka, ako aj kráv plemien slovenské strakaté a pinzgauské, ktoré sa chovajú bez trhovej produkcie mlieka, sa venuje vyše 400 chovateľov a je pozitívne, že v jednotlivých stádach početnosť kráv stále stúpa. V súčasnosti sa k 1. januáru 2012 na Slovensku eviduje 46 801 dojčiacich kráv (zdroj ŠÚ SR), pričom v porovnaní s vlaňajškom to predstavuje nárast o takmer 3,8 %. Je preto predpoklad, že v roku 2013 môže počet kráv reálne dosiahnuť úroveň viac ako 50-tisíc kusov. „Je potešujúce konštatovať, že aj u nás sú chovatelia, ktorí vedia pre svoje zvieratá pripraviť optimálne podmienky, pričom priemerné prírastky hmotnosti zvierat zodpovedajú štandardom jednotlivých mäsových plemien. Našim želaním je v nasledujúcom desaťročí dosiahnuť stav 80-tisíc dojčiacich kráv,“ uviedol István Pomichal. Medzi väčšie chovy v kontrole úžitkovosti mäsových plemien patria napríklad Akron, a. s.., Hrabušice, Dona s. r. o., Veľké Revištia, Agra-Váh, s. r. o., Varín, Poľnoslužby Čabiny s. r. o., Agro-racio s. r. o., Liptovský Mikuláš, Agro Mútne s. r. o., Agrotrade Group s. r. o., Rožňava, RDP Most pri Bratislave, RD Tekovské Nemce, PDLČV Čimhová, Ital-Slovak, s. r. o., PD Javorina Malcov, Diemil, s. r. o., RD v Plavnici, Agroparín, s. r. o., PD Strážne a mnohé ďalšie podniky, o ktorých vieme, že už zriadili chov, ale do kontroly úžitkovosti a do plemennej knihy svoje zvieratá ešte neprihlásili. 

Viac o chove mäsového dobytka na Slovensku sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 31.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down