11.02.2020 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké sú skúsenosti so sejačkou KUHN MAXIMA?

Dbať na kvalitu sejby širokoriadkových plodín sa oplatí. Aj z tohto dôvodu kladú výrobcovia techniky na presnú sejbu vysoký dôraz na čo najlepšie konštrukčné riešenie, ktoré zabezpečí rovnomernosť rozloženia osiva a dodržiavanie vzdialenosti v riadku, ako aj dodržiavanie hĺbky sejby. Nezáleží na tom, či ste pestovateľ malý, alebo väčší – pôdne podmienky dokážu potrápiť každého z vás.

Francúzsky výrobca techniky KUHN ponúka sejacie stroje na presný výsev vhodné pre všetkých poľnohospodárov. Modely presných sejacích strojov MAXIMA začínajú už od pracovného záberu štyroch riadkoch pre tých menších, ako aj sejacie stroje v osemnásť, či dokonca dvadsaťštyri-riadkovom prevedení pre veľké poľnohospodárske podniky. Konštrukčné prevedenia môžu byť rôzne – nesené, ale i ťahané - s jednoduchým, ako aj sklopným rámom, alebo teleskopickým rámom.

Sejací stroj MAXIMA je vybavený stabilnými výsevnými pätkami, ktoré boli navrhnuté s cieľom dodržania kvalitatívnych parametrov sejby a to aj v extrémnych podmienkach. Na našich poliach sú zrejme najčastejšie vídaným modelom práve nesené sejačky MAXIMA v šesťriadkovom prevedení, ktoré sú zlatou strednou cestou medzi väčším pracovným záberom a prijateľnou cenou. Pre tieto stroje s mechanickým pohonom bohate postačuje agregácia aj so 140 koňovým traktorom. Sejačky MAXIMA 3 je možné už objednať aj s elektropohonom, avšak konzervatívny slovenský poľnohospodár naďalej dôveruje mechanike, ktorá vyžaduje menšie nároky na údržbu. Tieto sejacie stroje využívajú podtlakový princíp dopravy semena zo zásobníkov na osivo s objemom 52 l, ktoré môže podľa výbavy dopĺňať i zásobník na hnojivo (2x260 l, či napríklad jeden zásobník s objemom 950 l a 1350 l) a mikrogranulát. Šesťriadkové výsevné ústrojenstvo dokáže pri plnom naplnení a pri bežnom výsevku zasiať naraz približne 12 ha. Výrobca vybavil sejacie stroje MAXIMA diskovými prihnojovacími jednotkami, ktoré nahrádzajú radličkové výsevné jednotky a medzi viaceré ich benefity patrí najmä nižšie opotrebenie. KUHN MAXIMA 3 si prevzala od svojho staršieho súrodenca tie najlepšie vlastnosti, avšak dočkala sa niekoľkých konštrukčných vylepšení. Mechanizmus výsevu ostal podobný, avšak veľa dielov je vyrobených z liatiny a tak je sejací stroj omnoho masívnejší a stabilnejší aj pri vyšších rýchlostiach sejby.

Množstvo doplnkovej výbavy

Samozrejmosťou je i možnosť výbavy systémom automatického vypínania výsevných jednotiek na základe GPS, ktoré zamedzí prekrývaniu sa jednotlivých jázd. Ako výbava na želanie sú ponúkané aj už spomínané zásobníky na mikroinsekticídy pre priamu súbežnú aplikáciu počas sejby priamo do riadku. Zásobníky je možné využiť i pre aplikáciu tzv. štartovacieho hnojiva (pri sejbe kukurice napríklad Corn Starter) a jedným prejazdom zabezpečiť výživu budúcej rastliny uložením hnojiva nad a pod jednotlivé semená. Podtlakový princíp dopravy osiva a hnojiva si vyžaduje pre svoju funkčnosť dvojicu ventilátorov, ktoré slúžia na dopravu hnojiva a osiva separátne. I keď je sejací stroj nutné nastavovať mechanicky, tieto úkony zaberú len minimum času. Riešenie spoločnosti KUHN nekladie žiadne vysoké nároky na zručnosť obsluhy a tak je možné celé nastavenie vykonať v priebehu piatich minút. Ako pri väčšine presných sejacích strojov sa nastavenie hĺbky výsevu vykonáva mechanicky na každej jeden výsevnej jednotke, no práve takéto riešenie zabezpečuje dokonalé dodržiavanie nastavenej hĺbky výsevu v rôzne pripravených pôdach. Pre sejací stroj MAXIMA tak nerobí problém siať do vyrovnanej pôdy, mulču i ílovitých pôd.

Pre sejacie stroje KUHN MAXIMA je k dispozícii rôzne príslušenstvo a rôzne typy utláčacích kolies. Kovové utláčacie kolesá môžu byť vykrajované, alebo s hladkým povrchom a ich sklon je možné nastavovať presne podľa potrieb obsluhy.

Medzi ďalšie výhody sejačiek MAXIMA patrí i veľmi jednoduché čistenie dávkovača na umelé hnojivo. Celé dávkovacie ústrojenstvo je totiž možné vybrať i spolu s hriadeľom dokonca i bez náradia, čo uľahčuje taktiež i zimnú údržbu stroja.

Toľko z teórie, ale pre výsledné hodnotenie by to chcelo aj skúsenosti z praxe. Práve preto sme sa vybrali do najteplejšej oblasti podunajskej nížiny, aby sme zistili, či sejací stroj KUHN MAXIMA určený na presnú sejbu obstojí i v náročných podmienkach.

V Hurbanove, kde padajú teplotné rekordy ako na bežiacom páse je kvalita sejby na prvom mieste. Svoje by o tom vedel povedať aj Ľuboš Pastorek z Novej Trstenej, ktorá je mestskou časťou Hurbanova.

Luboš Pastorek je samostatne hospodáriacim roľníkom od roku 2001. K poľnohospodárstvu ho priviedol jeho otec Jozef, ktorý hospodári v okolí Hurbanova už od roku 1992 a pred tým pracoval na miestnom družstve. Spolu títo dvaja roľníci, otec a syn, obhospodarujú dvestopäťdesiat hektárov piesočnatých pôd v katastroch Bajč a Bohatá.

Hlavnou plodinou pestovanou v rodine Pastorekovcov boli už od začiatku ich podnikania zemiaky.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down