13.10.2011 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akí chovatelia, taký Chovateľský deň

V uplynulý štvrtok sa v Poľnohospodárskom výrobnom a obchodnom družstve Kočín, v okrese Piešťany, uskutočnil Chovateľský deň. Na precízne pripravenom a veľmi vydarenom podujatí sa zaregistrovalo približne päťsto účastníkov.

Celkový počet účastníkov podujatia však bol určite vyšší. Okrem naslovovzatých odborníkov z praxe, predovšetkým chovateľov a zástupcov dodávateľských firiem, ktoré majú nielen čo povedať, ale najmä čo dodať do tohto odvetvia, sa na Chovateľskom dni zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), predstavitelia profesijných zväzov a združení a ďalší hostia.
Podujatie, organizované na farme v Šterusoch, sa nezaobišlo bez zahraničnej účasti. Túto jedinečnú príležitosť vidieť a oceniť výsledky chovateľského fortieľu našich gazdov si nenechali ujsť ani poprední predstavitelia a poľnohospodárski odborníci z Voronežskej oblasti Ruskej federácie, ktorí boli práve v tomto období na Slovensku.
K spoločenskej prestíži dobre pripraveného podujatia, ktorému napokon prialo aj počasie, veď sa uskutočnilo doslova v posledných hodinách trvania tohtoročného babieho leta, a skončilo sa krátko predtým, ako nastalo výrazné ochladenie, prispelo aj to, že ako na jednom z mála odborných podujatí sme práve na Chovateľskom dni v Kočíne zaznamenali účasť až štyroch bývalých ministrov pôdohospodárstva SR.
Na farme v Šterusoch sa nechali vidieť bývalý minister poľnohospodárstva z obdobia vlády národného porozumenia Miroslav Belanský ako aj bývalý minister, donedávna ešte europoslanec a toho času aktívny agrárny expert Peter Baco. Samozrejmosťou bola účasť exministra a expredsedu SPPK Vladimíra Chovana, keďže v súčasnosti práve on predsedá Slovenskej holsteinskej asociácii (SHA), teda organizácii, ktorá v súčinnosti s PVOD Kočín tento Chovateľský deň pripravila. Nuž a do štvorice na podujatie nakrátko zavítal aj ďalší z exministrov pôdohospodárstva SR a súčasný tieňový minister pôdohospodárstva za stranu Smer - SD Stanislav Becík.
Program podujatia bol vcelku jednoznačný. V Kočíne išlo predovšetkým o odborné hodnotenie zvierat, ktoré chovatelia na toto podujatie prihlásili. Milou a príťažlivou čerešničkou na torte bolo potom rozsiahle vyhlasovanie víťazov, konkrétne víťaziek, keďže išlo o najmä o dojnice, a spomedzi nich najmä o dojnice holsteinského plemena.
V popoludňajších hodinách, v rámci už voľnejšieho programu, si potom účastníci mohli pozrieť aj moderné prevádzky živočíšnej výroby PVOD Kočín. Čo zasvätenejší poľnohospodári vedia, že PVOD Kočín je jeden z najlepších poľnohospodárskych podnikov na Slovensku, ktorý trvalo dosahuje nadpriemerné výsledky aj v chove hovädzieho dobytka.
Nuž a v tomto prípade naplno platila priama úmera - aký je hostiteľský podnik, taká bola aj úroveň Chovateľského dňa. Vynikajúca. Chovateľom sa aj napriek neľahkej situácii, v akej sa ich odvetvie v súčasnosti nachádza, podarilo zorganizovať podnetné a užitočné odborno - spoločenské podujatie.
Aj preto mohli vari všetci účastníci Chovateľského dňa odchádzať z Kočína spokojní.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down