11.06.2013 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako chrániť záhrady a malotonážnu výrobu potravín?

Iniciatíva za bezpečné a trvalo udržateľné používanie pesticídov sa opäť stretne na svojej výročnej konferencii. Tentoraz v Bratislave.

BRATISLAVA. Pestovatelia, pracovníci štátnej správy a zástupcovia priemyslu ochrany rastlín budú diskutovať o tom, ako čo najlepším spôsobom vybaviť pestovateľov a obsluhy mechanizačných prostriedkov na ochranu rastlín ľahko používateľnými nástrojmi na zabezpečenie riešení pre bezpečné a trvale udržateľné používanie pesticídov.

Pravidelné sledovanie ukazovateľov vykonávania tejto iniciatívy ukázalo, že používatelia pesticídov v priebehu krátkej doby mali takmer trikrát možnosť osvojiť si niektoré z ľahko uplatniteľných postupov podľa zásad správnej praxe pri ochrane rastlín, čím sa nepochybne zvyšuje úroveň ochrany zdravia ľudí a životného prostredia.

„Toto je vzor, ktorý je funkčný, a súčasná prax v ochrane rastlín teraz objavuje novú oblasť svojho uplatnenia: sú ňou malí používatelia − drobnopestovatelia a neprofesionálni používatelia. Hoci sa z hľadiska zákonodarstva drobnopestovatelia a neprofesionálni používatelia považujú za dve rozdielne kategórie – profesionálni certifikovaní používatelia a neprofesionálni používatelia, majú jednu vec spoločnú: obidve tieto skupiny sú veľké. Napríklad, každý druhý dospelý obyvateľ Slovenska je v skutočnosti neprofesionálnym používateľom pesticídov a mnohých možno považovať za drobných roľníkov. Toto je vo východoeurópskych krajinách bežné. Výzva preto spočíva v ich počtoch,“ hovorí Ing. Jozef Kotleba, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie ochrany rastlín.

(red)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down