30.01.2020 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako ďalej v ochrane kukurice

„V roku 2019 sa kukurica na Slovensku pestovala na výmere 270 000 hektárov, z toho na 198 000 hektároch kukurica na zrno. Pre siláž, na zeleno a ostatné účely sa pestovala na 72 000 hektároch. Priemerná úroda zrna dosiahla 7,5 tony na hektár.“

Uviedol počas odborného semináru KWS Ing. Gabriel Villár, obchodný riaditeľ spoločnosti AM-AGRO. V úvode informoval o obmedzovaní a zákaze používania niektorých účinných látok v ochrane plodín zo strany Európskej komisie.

Po roku 2020 sa predpokladá reštrikcia používania účinnej látky bromoxynil používanej v postemergentných aplikáciách. Účinná látka terbuthylazine (posledná zo skupiny triazínových herbicídov) je v súčasnosti regulovaná na 750 gramov na hektár ročne, pričom dostupná je len v hotových kombináciách s inými účinnými látkami. Je tu ďalšia regulácia účinných látok podľa kritéria ED4 - pendimethalin a najmä linuronu (medzitým už bol zakázaná) – širokospektrálna účinná látka, ktorá sa využívala vo viacerých plodinách vrátane špeciálnych (hrach, šošovica,...). Regulácia účinných látok podľa kritéria ED2 je o postupnom zákaze účinnej látky 2,4 D a jej kombinácií. Kandidátmi na substitúciu sú aj široko používané sulfonylmočoviny: nicosulfuron, prosulfuron, flumioxazin, sulcotrione. Ich zakázaním vypadnú aj mnohé viaczložkové prípravky.

Dôraz na pôdnu reziduálnu účinnosť

Na Slovensku je autorizovaných 27 účinných látok v 60 prípravkoch pre herbicídnu ochranu kukurice. Zo sulfonylmočovín sú najpoužívanejšie nicosulfuron, floramsulfuron a rimsulfuron (post ošetrenie). Triazíny - terbuthylazine s flexibilným využitím preemergentne, skoro postemergentne a postemergetne. Ďalej flumioxazin ako protox-inhibítor (pre- aplikácia) a isoxaflutol - jediný zástupca kategórie inhibítorov biosyntézy pigmentov (pre- a e-post). Z chlóro a oxyacetamidov ostali S-metolachlór, dimethenamid-P, pethoxamid (pre- a e- post). Z kategórie dinitroanilinov je k dispozícii pendimethalin (pre-, e-post), z nitrilov je to účinná látka bromoxynil (post). Z triazolpirimidínov je účinná látka florasulam (post) - viac používaná v obilninách. Hormonálne prípravky sú zastúpené fluroxypyrom, 2,4 D, clopyralidom a dicambou (post). Z triketónov sú to: sulcotrione, mesotrione a tembotrione (pre, e-post, post). Z kategórie triazolonov je thiencarbazone-methyl - v kukurici využívaný hlavne v kombinácii s inými účinnými látkami (pre, e-post, post). V kukurici sú dôležité hlavne účinné látky s pôdnou reziduálnou účinnosťou, ktorými sú: S-metolachlór, dimethenamid-P, pethoxamid - majú dobrú pôdnu reziduálnu účinnosť proti trávam. Proti širokolistovým burinám sú účinné: pendimethalin, terbuthylazine, celá kategória triketónov, isoxaflutole a thiencarbazone-methyl.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down