15.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako ďalej v ošetrovaní obilnín po otvorení vegetácie

Pani zima sa v tomto roku ukázala v plnej svojej kráse, o snehovú nádielku nie je núdza, hoci jej výška a trvanlivosť sa odvíja od jednotlivých regiónov Slovenska. Na prvý pohľad je dobre, že sneh napadol a tak pomohol malým rastlinkám, v mnohých prípadoch ani neodnoženým, prekonať následné pomerne silné holomrazy, ale nájdu sa aj negatíva, ktoré môže snehová pokrývka spôsobiť.

Prvá nádielka snehu napadla takmer na nezamrznutú pôdu, čím vytvorila dobré podmienky pre množenie patogénov, ktoré sa v pôde a na pozberových zvyškoch nachádzajú. Takže po otvorení vegetácie môžeme, ale aj nemusíme očakávať rôznorodé príznaky po napadnutí chorobami, ktoré sú prenosné pôdou a pozberovými zvyškami.

Pleseň snežná

Ako prvé môžeme očakávať príznaky po napadnutí plesňou snežnouFusarium nivale. Intenzita napadnutia touto závažnou chorobou sa odvíja hlavne od množstva patogénneho materiálu v pôde a od podmienok, za ktorých intenzívne napáda rastlinky. Príznaky po napadnutí plesňou snežnou sú viditeľné voľným okom na poli. Napadnutie sa prejavuje buď na okoliciach, pri silnom napadnutí na celom poli, kde sú rastliny pritlačené k zemi a sú potiahnuté sivo–ružovým mycéliom. Napadnuté rastliny spočiatku vôbec nerastú neskoro sa preberajú po zimnom útlme a ich ďalší rast je závislý od stupňa napadnutia.

V prípade, že neošetríme obilniny po objavení sa napadnutia, dochádza k prerastaniu patogéna do pletív rastliny a v neskoršom vývojom štádiu badáme rôzne prejavy ochorenia, ako napr. od kolienok stebla sú rozsiahle hnedobordové pretiahnuté škvrny, ktoré výrazne oslabujú rastlinu, dochádza k lámaniu stebla, poprípade v období dozrievania dochádza k tzv. bieloklasosti – klasy sú prázdne.

Steblolam

Ďalším patogénom, ktorý môžeme sledovať po otvorení vegetácie, je Pseudocercosporella herpotrichoides, ktorého pôsobením dochádza k vytváraniu oválnych škvŕn na steble – steblolam. Pre presné diagnostikovanie choroby je potrebné rozrezať steblo, kde na jeho vnútornej strane by sme mali nájsť škvrny sivého mycélia. Následok takéhoto prejavu na steble je oslabenie pevnosti stebla a pri napadnutí celého obvodu stebla dochádza k prerušeniu prívodu živín do klasu čo vedie tiež k bieloklasosti.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down