09.03.2022 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako ľahko, účinne a bezpečne regulovať porasty

Moddus Flexi je nový Moddus, ktorý má všetky výhody klasického Moddusu. Spevnenie stebla, podpora tvorby koreňov a zlepšenie príjmu živín. Navyše vďaka novej formulácii ME – mikroemulzia, je ešte bezpečnejší pre porasty, a to aj pri nepriaznivých poveternostných podmienkach, prípadne aj za podmienok nižšej intenzity slnečného žiarenia. Svoju flexibilitu potvrdzuje v aplikačných termínoch, aplikačných dávkach, a hlavne je neprekonateľný v miešaní s inými produktami.

Neoddeliteľnou súčasťou agrotechniky obilnín by vždy mala byť regulácia porastu. V tohtoročnej sezóne vám predstavujeme novinku.

Moddus Flexi – novinka 2022

Moddus Flexi je rovnako ako Moddus prijímaný zelenými časťami rastlín a je rýchlo rozvádzaný do meristematických pletív, kde spôsobuje zabrzdenie predlžovania stonkových internódií. Zbrzdenie rastu rastlín vedie k zníženiu ich výšky, spevneniu stebla a zvyšuje sa odolnosť voči poliehaniu.

Moddus Flexi nie je náhradou klasického Moddus

Najlepšie výsledky regulácie poliehania dosiahnete stále s použitím klasickej, overenej technológie aplikovanej vo fáze 1. kolienka, čo predstavuje BBCH 31. Moddus Flexi má registrovaný aplikačný termín od fázy 1. kolienka a v tejto fáze dosiahne takmer rovnaké výsledky ako Moddus. Moddus Flexi sa však uplatňuje  predovšetkým v technológiách, kedy nie je možné vplyvom nepriaznivých časových či poveternostných podmienok aplikovať regulátor vo fáze prvého kolienka. Vďaka Moddusu Flexi sa teda rozširuje aplikačné okno pre ideálne ošetrenie porastov proti poliehaniu, spevneniu bázy stebla, podporu rastu koreňov a zlepšenie príjmu živín. U väčšiny porastov ho tak môžete aplikovať v  BBCH 31-49, bližšie viď. etiketa. Nová formulácia ME - mikroemulzia vykazuje jedinečnú rozpustnosť aj v chladnej vode s teplotou 5 °C, potvrdené pokusmi.

Nízka rozpustnosť, hlavne generických výrobkov, môže spôsobiť:

- upchávanie filtrov,

- usadeniny v postrekovači,

- nerovnomerné pokrytie alebo poškodenie rastlín,

- straty účinnej látky.

Moddus Flexi prináša do technológií regulácie poliehania významnú flexibilitu, ktorá si kladie za cieľ priviesť vysoké štandardy dané značkou Moddus a jej vynikajúcimi výsledkov vo fáze 1. kolienka aj do neskorších vývojových fáz, kde sa stáva určite významným partnerom v tank-mixoch aj v systémoch viacerých regulačných vstupov, ktoré budú vďaka Moddusu Flexi ešte bezpečnejšie pre porasty.

Moddus Flexi má všetky výhody klasického produktu Moddus a navyše vďaka novej formulácii ME mikroemulzia je:

• oveľa bezpečnejší pre obilniny, aj pri nepriaznivých poveternostných podmienkach

• flexibilnejší v zmesiach s inými prípravkami na ochranu rastlín a hnojivami

• účinnejší za podmienok s nižšou intenzitou slnečného žiarenia

Rokmi preverený Moddus

Regulátor rastu Moddus je rokmi preverený a vám isto veľmi dobre známy produkt. Na európsky trh bol uvedený už pred neuveriteľnými dvadsiatimi rokmi. Originálna formulácia účinnej látky trinexapac-ethyl prináša zákazníkom istotu spoľahlivej efektivity a súčasne vysokú mieru bezpečnosti pre rastlinu.

Všeobecné pravidlá pre aplikáciu regulátorov

V rámci dlhoročných pokusov spoločnosti Syngenta bolo preukázané, že teplota pri aplikácii nie je najdôležitejším faktorom z pohľadu vplyvu na účinnosť regulácie. Tým najdôležitejším pre optimálny účinok regulátora je aktívny rast plodiny. Pokiaľ plodina nie je v aktívnom raste, nemala by byť regulovaná. Ideálne je vykonávať aplikáciu regulátora v dobe aktívneho rastu rastliny alebo pokiaľ je aktívny rast očakávaný.

Aktívny rast rastliny

Aktívny rast rastliny neprebieha, ak je kultúrna plodina vystavená nedostatku živín alebo svetla, nízkym teplotám alebo akýmkoľvek formám stresu, s ktorými sa musí vyrovnávať. Čím dlhšia doba bude medzi aplikáciou regulátora a zahájením aktívneho rastu rastliny, tým nižšiu efektivitu regulácie je možné u akéhokoľvek regulátora očakávať. Teploty zohrávajú významnú úlohu v rozpustnosti produktov pri príprave aplikačnej kvapaliny a pri príjme účinných látok rastlinou. Pre efektívny účinok regulátorov je však tým najdôležitejším faktorom aktívny rast rastliny – bez neho rastu nie je regulácia možná.

Z toho dôvodu odporúčame pri oboch našich produktoch aplikáciu až pri teplotách od 8 °C. Rozhodne nie je vhodná aplikácia regulátorov rastu pri očakávaných mrazivých, dlhodobo nízkych teplotách pod 5 ° C a na porast akokoľvek stresovaný.

Inovatívna high-tech technológia v balíčku

Našim zákazníkom ponúkame skutočne inovatívnu technológiu – Moddus Flexi v balíčku so špičkovým fungicídom Elatus Era. Prepojili sme modernú formuláciu regulátora rastu so špičkovou úrovňou fungicídnej ochrany.

Cenovo zvýhodnený balíček Elatus Era Moddus Flexi Pack

  • Určený na ošetrenie 50 hektárov pšenice alebo jačmeňa
  • Obsahuje 40 litrov Elatus Era  + 20 litrov Moddus Flexi
  • Morforegulácia a fungicídna ochrana za výhodnú cenu
  • Flexibilita vďaka širokému aplikačnému oknu oboch prípravkov
  • Dlhodobé pôsobenie
  • Pozitívny vplyv na úrodu a kvalitu zrna

Pripomíname overený balíček Unix Moddus Pack

  • Je určený na ošetrenie 50 hektárov ozimnej pšenice alebo jačmeňa
  • Obsahuje 40 kg Unix 75 WG a 20 litrov Moddus
  •  Zabezpečte si podporu koreňového systému, reguláciu porastu a ochranu proti plesňovým ochoreniam v jednom termíne

Spojte naše najlepšie produkty a využite ich vo svojej pestovateľskej technológii na ochranu vašich porastov proti chorobám aj proti poľahnutiu. Zaistite si excelentne vyzerajúce porasty a vysoké úrody prvotriednej kvality.

Autor: Ing. Václava Spáčilová Ph.D., Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down