11.05.2011 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako sa to nemá robiť už vieme

Najzdravšie, najchutnejšie a v konečnom dôsledku i najlacnejšie je jedlo, ktoré „dorastie za humnom“. Táto stará gazdovská pravda platí aj dnes, a možno viac než kedykoľvek predtým.

Potešujúce je, že si to začína uvedomovať čoraz viac spotrebiteľov, a tak záujem o domáce mlieko, mäso, ovocie či zeleninu postupne rastie. Samozrejme, že to zbadali i obchodníci, ktorí v poslednom období priam nevídane zvýšili aktivitu pri propagovaní potravín od slovenských producentov. Zdá sa teda, že ľady sa konečne pohli, ale ešte stále sme iba na začiatku cesty.
Najväčším problémom, ktorý treba na tejto ceste prekonať, je pritom to, že ponuka slovenských potravín sa scvrkla pod kritickú úroveň, čo je v prvom rade dôsledok toho, že agropotravinárske odvetvie sme dlhé roky priam trestuhodne zanedbávali.
Asi "najjagavejším" príkladom zlej agrárnej politiky je naše ovocinárstvo a zeleninárstvo. Kým pred dvadsiatimi rokmi sme mali v podstate prebytok jabĺk, čerešní, kapusty, uhoriek či cesnaku, dnes sme odkázaní na ich dovoz. A asi netreba zvlášť pripomínať, čo všetko sa k nám dováža, a aký konečný účet za to zaplatíme...
Kým pred dvadsiatimi rokmi poskytovalo ovocinárstvo a zeleninárstvo prácu a živobytie desiatkam tisíc ľudí, v súčasnosti sa tejto činnosti venujú už len posledné zvyšky vytrvalcov. A na našich obciach to aj patrične vidno...
Pri pohľade na stovky, či skôr tisícky hektárov spustnutých sadov, rozpadajúce sa konštrukcie skleníkov a fóliovníkov, rozkradnuté závlahy a zaburinené úrodné pôdy musia každého človeka bolieť nielen oči, ale aj srdce. A na jazyk sa priam natíska otázka: ako sme takú spúšť mohli vôbec dopustiť? A kto za to ponesie zodpovednosť?
Stavať teraz niečo na takomto zničenom základe bude nielen veľmi ťažké, ale aj nákladné. Našťastie, ešte stále sú tu ľudia, hoci ich je len pár, ktorí ovocinárstvo a zeleninárstvo chcú a vedia robiť, a mohli by byť motorom rozvoja tohto odvetvia špeciálnej rastlinnej výroby, na ktoré má Slovensko priam ideálne predpoklady.
Avšak bez komplexnej, odbornej a rýchlej pomoci zo strany štátnej i verejnej správy premrháme aj tie posledné zvyšky nášho obrovského potenciálu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down