19.12.2017 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako vyzerajú porasty repky olejky na jeseň 2017

Príroda dokáže potrápiť pestovateľov poľnohospodárskych plodín faktormi, ktoré nedokážu ovplyvniť. Tak to bolo aj v predchádzajúcom vegetačnom roku, kedy celé Slovensko (v niektorých regiónoch viac, v iných menej) postihlo výrazné sucho, ktoré zasiahlo aj do prípravy pôdy pred sejbou a ovplyvnilo samostatnú sejbu a vzchádzanie repky olejky. Nastal zlom a sucho vystriedali zrážky (koncom septembra v októbri a novembri), ktoré dopomohli zasiatym repkám k povzchádzaniu.

Sledované parametre

Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich vzchádzanie repky olejky je vlahový stav pôdy. Preto agronómovia poznajúci si svoj región (čo sa týka vlahových pomerov) sejú repku olejku už v prvej dekáde augusta. Avšak v tomto období panovalo na Slovensku teplé a suché počasie a zasiate repky povzchádzali nerovnomerne (nie vo všetkých lokalitách Slovenska) a tak sme našli na jednom poli repky ktoré mali 4 – 6 listov s hrúbkou koreňového krčka 5 milimetrov a hneď vedľa rastliny, ktoré už vykazovali príznaky vetvenia s koreňovým krčkom o hrúbke 20 milimetrov.

V rámci monitoringu sme prešli celé Slovensko a na porastoch repky sme počas inventarizácie zisťovali počet rastlín na meter štvorcový, hrúbku koreňového krčka, dĺžku koreňa, počet listov, zdravotný stav, zaburinenosť a celkový stav repkových lokalít.

Hustota porastu

Hustota porastu je jeden z faktorov, ktoré do značnej miery ovplyvnia prezimovanie repky. Je vhodné dodržať pri sejbe odporúčaný výsevok. Pri výraznom navýšení výsevku sú povzchádzané rastliny tenké s tenkým koreňovým krčkom, následne v priebehu vegetácie sa bočné vetvy na takto hustom poraste tvoria len v hornej tretine rastliny a donesú podstatne nižšiu úrodu.

Pri inventarizácii sa na väčšine lokalít počet rastlín pohyboval v rozmedzí od 20 – 40 kusov na meter štvorcový, našli sme aj porasty s počtom rastlín nad 60 kusov. V priemere za celú SR predstavovala hustota porastu 27,8 rastlín na meter štvorcový.

Stav koreňového krčka

Kvalitu prezimovania repky ovplyvňuje aj hrúbka a zdravotný stav koreňového krčka, od ktorého sa odvíja celkový stav rastliny. Priemerná hrúbka 10,9  milimetra za celú SR je uspokojivým výsledkom. Hodnotu tohto znaku pod 8 milimetrov malo 18 percent porastov, od 8 do 15 milimetrov - 70,5 percenta a nad 15 milimetrov 11,5 percenta sledovaných porastov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down