17.10.2015 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako zaobchádzať s odpadmi

Slovenská rastlinolekárska spoločnosť v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky pripravuje VI. slovenské rastlinolekárske dni, v rámci ktorých sa uskutoční medzinárodná konferencia. Jej hlavná téma znie Odpady z obalov v poľnohospodárstve - ako s nimi ďalej nakladať. Podujatie sa bude konať v dňoch 20. a 21. októbra 2015 v Nitre.

TOPOĽČANY. Ako všetci dobre vieme, aj poľnohospodárstvo prispieva k tvorbe viacerých druhov odpadov. Do oblasti odpadov jednoznačne patria aj odpady z obalov, ktoré vznikajú v tomto rezorte; osobitne ak ide o odpady z plastov. Množstvo odpadov z takýchto obalov každoročne rastie.

Preto je cieľom tohtoročných rastlinolekárskych dní oboznámiť odbornú a laickú verejnosť s konkrétnymi aktivitami výrobcov, ktoré reagujú na celospoločenskú požiadavku lepšie riešiť problematiku odpadov z obalov, ale aj vzhľadom na požiadavky, stanovené v novom zákone o odpadoch, ktorý nadobudne účinnosť od 1.1.2016.

Tento zákon totiž cez tzv. princíp rozšírenej zodpovednosti presúva zabezpečenie vznikajúcich odpadov na výrobcov a dovozcov.

Predchádzanie vzniku odpadov z obalov a ich následné zhodnocovanie - recyklácia - patria v súčasnosti na celom svete k základným požiadavkám pre zachovanie zdravého života na Zemi a zároveň je to aj jeden z rozhodujúcich faktorov trvalo udržateľného poľnohospodárstva. Touto problematikou sa intenzívne zaoberá väčšina krajín vo svete, ku ktorým sa radia všetky členské krajiny EÚ, vrátane Slovenska.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down