19.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuálne predzberové ošetrenie repky

Aj tento rok, rovnako ako minulý, bolo obdobie kvitnutia repky a nalievania šešúľ poznačené nedostatkom zrážok. Úroda sa napriek tomu ukazuje dobrá a preto treba repku kvalitne pozbierať.

Signalizačná správa

Lepenie porastov

Tam, kde očakávate búrky, má význam lepenie prípravkami, ktoré vytvárajú na povrchu šešúľ polopriepustnú membránu - uvoľňuje vodu zvnútra von a tým umožňuje prirodzené dozrievanie semien. Tento krok si vyžaduje rozhodnutie pestovateľa 3 až 4 týždne pred zberom s použitím prípravkov s účinnou látkou pinolene. Je to v období, keď šešule prechádzajú z tmavozelenej farby do svetlozelenej, alebo sú už žlté, ale ešte natoľko pružné, že ich zohnete do podoby „V“. Vhodné je aplikovať v čase, keď polovica strukov prešla z tmavozelenej do svetlozelenej farby, najneskorší termín aplikácie je v čase, keď sú struky žlté, ale ešte pružné. Pre maximálny efekt pokrytia je odporúčané robiť aplikáciu protismerne letecky, alebo pozemne dvakrát s polovičnou dávkou prípravku a s posunom ošetrovaných pásov za účelom lepšieho prekrytia. Pozemky silne zaburinené je odporúčané ošetriť pinolenom v kombinácii s desikantom. Aplikáciu môžete robiť minimálne jednu hodinu pred predpokladaným dažďom. Pinolen pôsobením UV žiarenia a vzduchu polymerizuje, vytvára pružnú polopriepustnú membránu prírodnej živice, ktorá umožňuje vysychanie šešúľ a ich prirodzené dozrievanie, ale neprepustí vodu opačným smerom, to znamená späť do rastliny. Zabraňuje tiež opakovanému zvlhčovaniu a vysychaniu šešúľ (zrážky, rosa a pod.), ktoré zapríčiňujú ich pukanie. Pri jeho správnom použití sa vplyv poveternostných podmienok na pukanie šešúľ podstatne znižuje.

Pre zamedzenie strát

Ak sa čas predpokladaného zberu priblíži o ďalší týždeň, teda 2 až 3 týždne pred zberom, môžete aplikovať karboxylovaný styrén butadién kopolymér. Riaďťe sa zrelosťou - vyfarbením semien v šešuliach (ide o čas, keď semeno v spodnej časti rastliny je takmer čiernej farby, stredná časť je tmavohnedá až skoro čierna a semeno vo vrcholových šešuliach je v štádiu líčkovania). Približne 2 – 3 týždne pred zberom v dobe aplikácie by mali byť šešule ešte svetlo zelené, pružné a ohýbateľné do tvaru písmena „U“ alebo „V“ bez toho, aby došlo k ich prasknutiu. Prípravky je možné použiť na ošetrenie nezaburinených porastov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down