02.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akú technológiu zvoliť do kukurice

K rozhodujúcim technologickým uzlom pri pestovaní kukurice siatej, kde dochádza k zásadným zmenám, je spôsob základného obrábania pôdy. Okrem pracovne a energeticky náročných tradičných spôsobov na báze orby sa stále viac presadzujú pôdoochranné a redukované pestovateľské technológie s prvkami minimalizácie a ochrany pôdy.

Treba však pripomenúť, že uplatňovanie nových technológií obrábania pôdy nie je žiadne „náhradné riešenie“ pre prípad, keď sa nepodarilo pripraviť pôdu alebo zasiať klasicky, ale je to systém presne stanovených agrotechnických zásad, ktorých dodržanie je zárukou primeranej a kvalitnej úrody.

Úspešne realizovaná pôdoochranná technológia musí okrem iného dostatočne regulovať a potláčať škodlivé činitele (hlavne buriny), ktoré sa môžu stať limitujúcim faktorom úspešnosti dlhodobejšieho uplatňovania tohto spôsobu obrábania pôdy. Zároveň nesmieme zabúdať na nevyhnutné striedanie plodín (čo je ale pri malom počte v súčasnosti pestovaných plodín stále ťažšie). Samozrejmosťou musí byť kvalifikované používanie pesticídov a racionálna intenzita hnojenia.

Klasický spôsob

Pri klasickom spôsobe základnej a predsejbovej prípravy pôdy použité náradie musí zabezpečiť jej dobrú prekyprenosť. Len tak je schopný koreňový systém preniknúť do väčších hĺbok a v prípade hydromorfných pôd čerpať vlahu aj z hlbších vrstiev pôdy. Ak sme pôdu na jeseň zorali bez povrchovej úpravy oráčiny, tak skoro na jar, len čo to vlhkostné pomery dovolia, ju upravíme kombinátorom. Cieľom je okrem urovnania povrchu pôdy umožniť jej prehriatie a vyprovokovať rast burín. Tesne pred sejbou kukurice s pôdou hýbeme len do hĺbky sejby. Kukurica znesie aj hrubšiu štruktúru pôdy nad osivovým lôžkom, nakoľko takáto pôda dobre absorbuje vodu a zabraňuje sa tak jej erózii. Príliš jemná príprava pôdy prispieva k vytváraniu neželaného prísušku a napomáha odplavovaniu pôdy pri väčších jarných dažďoch.

Pôdoochranné technológie

Pri redukovaných a konzervačných spôsoboch obrábania pôdy je základným náradím je kyprič. Jeho použitím nastáva len kyprenie pôdy do požadovanej hĺbky a jej drobenie bez obrátenia. Často je kyprenie spojené s predsejbovou prípravou, sejbou alebo aj aplikáciou priemyselných hnojív.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down