24.04.2023 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakúsky minister považuje nárast cien potravín za nevysvetliteľný

        Viedeň 24. apríla (TASR) – Rakúsky minister minister sociálnych vecí Johannes Rauch považuje vysoký nárast cien potravín za "nevysvetliteľný". V najbližších dňoch chce o problematike hovoriť so zástupcami obchodníkov a expertov. Cieľom je zistiť, prečo je nárast cien potravín výrazne vyšší ako už aj tak vysoká inflácia, povedal minister v pondelok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.


        Spolkový úrad na ochranu hospodárskej súťaže (BWB) už začal vlastné vyšetrovanie, v rámci ktorého oslovil 1500 dodávateľov potravín, uviedlo ďalej ministerstvo.
        Podľa organizácie Momentum Institut, ktorá je blízka odborom, zisky domácich podnikov poháňajú infláciu v Rakúsku viac ako takmer vo všetkých ostatných krajinách eurozóny. Z analýzy vývoja cien počas rokov 2000 až 2022 podľa nej vyplýva, že zisky sa na inflácii v Rakúsku v poslednom období podieľali o štvrtinu viac ako pred rokom 2022.
        V marci celková inflácia v Rakúsku predstavovala 9,2 %, pričom ceny potravín sa zvýšili o 14,6 %.
        Inštitút Agenda Austria, ktorý sa hlási k myšlienkam ekonomického liberalizmu, naopak, tvrdí, za ceny potravín sa v Rakúsku za posledný rok zvýšili podstatne menej ako takmer vo všetkých ostatných krajinách EÚ. Vyšší nárast cien potravín podľa jej analýzy zaznamenali napríklad v Nemecku alebo viacerých ďalších susedných krajinách vrátane Slovenska.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down