27.11.2013 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekreačný vstup do lesa by mal zostať bezplatný

Akýkoľvek neziskový, rekreačný vstup do lesa by mal zostať pre ľudí bezplatný. Vyplýva to z rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie k novele zákona o lesoch, ktoré bolo 20. novembra prerušené pre vysoký počet nezapracovaných pozmeňovacích návrhov k zákonu.

BRATISLAVA. "Akýkoľvek vstup do lesov bude bezplatný. Jedine v prípade, že sa lesné cesty vo vlastníctve konkrétnych osôb budú využívať na komerčné účely alebo za účelom dosiahnutia zisku, tak vtedy bude povinnosť dohodnúť sa na podmienkach využívania lesných ciest s ich vlastníkmi," uviedol pre TASR jeden z predkladateľov pozmeňovacieho návrhu k zákonu - poslanec NR SR Tibor Lebocký (Smer-SD).
Pri využívaní lesných ciest na podnikateľské účely jestvuje podľa T. Lebockého v prvom rade zo zákona možnosť dohodnúť sa na použití lesného pozemku s jeho vlastníkom. "V prípade nedohody je možnosť riešenia vstupu súdnou cestou," zdôraznil Lebocký už na minulotýždňovom rokovaní výboru NR SR.
Opozičný poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd) kritizoval zákon o lesoch v navrhovanej podobe ako "veľmi zlý, pretože pri lesných cestách má byť najskôr dohoda s vlastníkom cesty a až potom bude možný vstup".
Zs. Simon zároveň procedurálnym návrhom žiadal novelu zákona o lesoch vrátiť na prepracovanie predkladateľovi zákona - Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. "Tento návrh zákona totiž umožní po tom, ako vstúpi do platnosti, podľa mojej mienky, vykrádať slovenské lesy tým, že sa vyťažia cenné porasty a zostane len menejcenný mladý porast. Navrhoval som preto, aby sme návrh zákona vrátili predkladateľovi. Toto bolo však odmietnuté," dodal Zs. Simon.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down