09.11.2018 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Argumenty v prospech ošetrovania pšenice na jeseň

Deň poľa zameraný na herbicídne pokusy v ozimnej pšenici s demonštráciou účinnosti herbicídov na umelo vysiate buriny už po tretíkrát pripravila spoločnosť AM-AGRO, tentoraz vo Vrbovom neďaleko Piešťan na pozemkoch pestovateľa Ing. Tomáša Miezgu.

Hostí podujatia privítala Ing. Eva Koledová zo spoločnosti AM AGRO, zodpovedná za predaj, marketing a vývoj. V úvode  poďakovala Martinovi Kolníkovi za prípravu herbicídnych pokusov na vysokej odbornej úrovni. Predstavila sortiment prípravkov vrátane hnojív, ktorým komplexne zahŕňajú ošetrovanie dôležitých poľných plodín. Filozofiou spoločnosti je prinášať do budúcnosti stále nové  riešenia na problémy v praxi.

Dôvody pre jesenné ošetrovanie

„Ošetrovať ozimné obilniny je potrebné už na jeseň v ich počiatočných rastových štádiách,“ uviedol Pavol Svoren zo spoločnosti AM-AGRO, podľa ktorého v minulom roku na Slovensku 2 percentá z výmery ozimných obilnín boli ošetrené preemergentne, 23 percent postemergentne a až 75 percent predstavovali jarné aplikácie. V prospech aplikácie herbicídov už na jeseň sú známe fakty. Buriny do značnej miery vedia konkurovať zasiatej plodine a odoberať veľké množstvo živín a vlahy, čím môžu výrazne obmedziť odnožovanie ozimín na jeseň. Čo je však dôležitejšie, v posledných rokoch vplyvom klimatickej zmeny sa mení skladba burín v oziminách a čoraz viac sa objavujú buriny vzchádzajúce na jeseň. Škodlivosť burín môže byť vysoká, napr. lipkavec pri 40 percentnom výskyte výrazne poškodzuje porast a straty na úrode môžu predstavovať až 16 percent. Podľa P. Svorena výskyt burín stúpa dôsledkom čoraz častejšieho uplatňovania bezorbových systémov obrábania pôdy pri vyššom zastúpení obilnín. V prípade skoršej sejby sa predlžuje vegetačná doba a teda aj tlak burín na založené porasty obilnín. V prospech herbicídneho ošetrenia na jeseň je lepšie rozloženie pracovnej špičky, eliminovanie rizika prerastených burín na jar dôsledkom nepriaznivého počasia, či zhoršených podmienok, napr. zamokrené pôdy. Navyše buriny v skorších vývojových štádiách sú ľahšie riešiteľné herbicídmi.

Poznať vlastnosti herbicídov

P. Svoren vo svojom vstupe vyzdvihol poznanie vlastností herbicídov a ich pôsobenie v kontexte podmienok prostredia. V prípade účinných látok inhibujúcich fotosyntézu (chlorotoluron obsiahnutý v prípravku Agility) je potrebná dostatočná vlhkosť pôdy.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down