17.10.2023 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Artesian® hybridy opäť v popredí

Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 26. septembra 2023 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. 

V šľachtení hybridov kukurice sa spoločnosť Syngenta zameriava dvomi smermi – pestovateľom dobre známym pod označením PowerCell® a Artesian®.

„Základnou vlastnosťou PowerCell® hybridov je geneticky podmienená vysoká stráviteľnosť vlákniny, čo je zásadné pre nadpriemernú produkciu mlieka a bioplynu. Hybridy kukurice patriace do skupiny Artesian® veľmi dobre hospodária s vodou a vedia si poradiť aj so suchými podmienkami. Majú mohutnejší koreňový systém, vyšší obsah chlorofylu a zosynchronizované kvitnutie s cieľom maximálneho opelenia šúľka,“ uviedol Ing. Milan Šimo, regionálny zástupca spoločnosti Syngenta v úvode prehliadky trojice hybridov zaradených v pokuse. 

Z nich pestovateľsky preverený SY Solandri (FAO 380) patrí medzi najúrodnejšie hybridy kukurice na zrno v ponuke. Ako uviedol M. Šimo – veľmi dobré úrody dosahuje najmä na lepších pôdach a v intenzívne nastavených technológiách. V prospech celkovej ekonomiky výroby je jeho veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna v samom závere dozrievania. Z kategórie suchovzdorných Artesian® hybridov je SY Minerva (FAO 420) s hlavným určením na zrno. Dobre znáša nielen suchšie podmienky, ale aj piesočnaté pôdy. Vďaka mohutnému vzrastu je využiteľný pre výrobu siláže, aj pre bioplynové stanice. Podobne, SY Carioca (FAO 460, Artesian®), výlučne zrnový hybrid, cielene vyšľachtený do teplých a suchých oblastí. Podľa zástupcu spoločnosti si poradí aj v zhoršených podmienkach a stanovištiach pričom poskytuje stabilné úrody.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down