16.11.2023 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Artesian® hybridy s perspektívnymi novinkami

Spoločnosť Syngenta na Dni poľa kukurice vo Vyšnom Žipove na východe Slovenska predstavila hybridy kukurice patriace do skupiny Artesian®. Zástupca spoločnosti Ing. Milan Šimo, pripomenul známe fakty týkajúce sa hybridov tejto skupiny, pre ktoré sú preferované pestovateľmi: „Dobre hospodária s vodou, vedia si poradiť aj so suchými podmienkami, majú mohutnejší koreňový systém, vyšší obsah chlorofylu a zosynchronizované kvitnutie, výsledkom čoho sú maximálne opelené a teda ozrnené šúľky ako zásadný predpoklad pre dosahovanie čo najlepších úrod.“

Konkrétne do pokusu vo Vyšnom Žipove zaradila spoločnosť Syngenta sedem hybridov kukurice od FAO 320 do 480 s hlavným využitím na zrno. 

Úvod prehliadky patril hybridu SY Torino (FAO 320) - cielene vyšľachtenému do intenzívnych podmienok pestovania, v ktorých podľa zástupcu spoločnosti dokáže maximalizovať úrody zrna. V pokuse zaujal mohutnými kompletne ozrnenými klasmi s 18 až 20 radmi zrna typu konský zub. Pestovateľsky preverený SY Solandri (FAO 380) patrí medzi najúrodnejšie hybridy kukurice na zrno v ponuke. Podobne ako SY Torino dosahuje veľmi dobré úrody najmä na lepších pôdach a v intenzívne nastavených technológiách. V prospech celkovej ekonomiky výroby je rýchle uvoľňovanie vody zo zrna v samom závere dozrievania. Naproti tomu SY Minerva (FAO 420) s hlavným využitím na zrno, dobre znáša suchšie podmienky, ale aj piesočnaté pôdy. Vďaka mohutnému vzrastu a olisteniu je využiteľný pre výrobu siláže, aj pre bioplynové stanice.

Ponuku zrnových kukuríc obohatil nový hybrid SY Artos s FAO 360. Z jeho predností M. Šimo upozornil na úrodovú stabilitu a to aj v horších pestovateľských podmienkach a rýchle uvoľňovanie vody v závere vegetácie s pozitívnym dopadom na celkovú ekonomiku pestovania. Z kategórie univerzálne využiteľných hybridov v pokuse zaujal SY Infinite (FAO 430), vysoký, bohato olistený hybrid s výbornými parametrami stráviteľnosti vlákniny a obsahom energie. Veľmi dobre reaguje na intenzitu pestovania poskytovaním nadpriemerne vysokých úrod či už zrna, alebo zelenej hmoty, pričom pestovateľa podrží aj na horších stanovištiach. Z tohtoročných výsledkov aspoň jeden za všetky: SY Infinite 23,52 tony suchej hmoty z hektára. Taktiež ďalšia tohtoročná novinka SY Fabio (FAO 440), je odporúčaná do intenzívne nastavených technológií, ktoré efektívne využíva na tvorbu odpovedajúcej úrody ako zrna, tak aj zelenej hmoty. V pokusoch ÚKSÚP- u dosiahla 13,51 tony zrna z hektára pri 14 percentnej vlhkosti zrna, čím podľa M. Šima potvrdila vysoké očakávania.

Výlučne na zrno je určený SY Carioca (FAO 460), ktorý sa presadil v teplých a suchých oblastiach, najmä na juhozápade Slovenska. Ako uviedol zástupca spoločnosti - poradí si aj v zhoršených podmienkach a stanovištiach pričom poskytuje stabilné úrody zrna.

M. Šimo informoval o výsledkoch (pri 14 percentnej vlhkosti zrna), ktoré predstavené hybridy dosiahli v tomto roku v praxi. Konkrétne v lokalite Ladmovce, v okrese Trebišov: SY Torino 12,19 tony zrna z hektára a SY Solandri 12,1 tony z hektára, novinka SY Artos 12,22 tony z hektára, SY Minerva 12,15 tony z hektára a SY Carioca 12,92 tony z hektára.

Záver prehliadky patril etablovanému silážnemu hybridu SY Bilbao (FAO 500), ktorý v pokuse patril k najvyšším s veľmi dobrým olistením celej rastliny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down