Asociácia VDMA varuje pred prílišným optimizmom

Odvetvie výroby poľnohospodárskej techniky v Nemecku prežilo turbulentný rok 2016. Aj keď klesajúci trend z predošlého roku sa zmiernil a dosiahol sa celkový predaj produkcie v hodnote 7,2 miliardy eur, toto odvetvie má stále ďaleko od rastu.

BONN. „Dvojpercentný pokles určite nie je dôvod na radosť, ale na opatrný optimizmus určite áno. Platí to najmä v súvislosti s tým, že odbytové ceny poľnohospodárskych komodít zreteľne rastú, čo sa týka najmä nákupných cien mlieka,” povedal Dr. Bernd Scherer, výkonný riaditeľ VDMA Landtechnik (Sekcia poľnohospodárskej techniky v Zväze nemeckých výrobcov strojov a zariadení).

Rast nových objednávok

Odvetvie výroby poľnohospodárskej techniky zaznamenalo od posledného štvrťroku minulého roku rast nových objednávok. „V Nemecku sme zaznamenali nárast o sedem percent. Na ďalších trhoch, najmä mimo EÚ, tiež došlo k významným nárastom. Zlepšenie by však bolo potrebné vo Francúzsku, ktoré je hlavnou destináciou nemeckého exportu,” vysvetlil B. Scherer.

Domáci trh s podielom 26 percent na predajoch poľnohospodársskych strojov v Nemecku hrá stále významnú úlohu, avšak v roku 2016 došlo v porovnaní s predošlým rokom na tomto trhu k poklesu o 9 percent.

Návrat do východnej Európy

Predaje poľnohospodárskej techniky sa mimoriadne dobre vyvíjajú v krajinách východnej Európy, najmä na Ukrajine a v Rusku, ktoré sú považované za najdôležitejšie perspektívne trhy s veľkým potenciálom. „Po rokoch neistoty bol v oboch krajinách dosiahnutý pôsobivý obrat. V Rusku sme zaznamenali rast na úrovni 50 percent a na Ukrajine dokonca na úrovni 70 percent,” zdôraznil B. Scherer.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *