30.04.2021 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Autonómny kŕmny voz získal zlatú medailu

Pokiaľ ide o kŕmenie dobytka, francúzski chovatelia majú množstvo riešení prispôsobených ich infraštruktúre, ich technickým a ekonomickým cieľom, založeniu krmiva a samozrejme organizácii. Spomedzi týchto riešení sa niektorí z nich v posledných rokoch rozhodli automatizovať tieto úlohy s cieľom ušetriť čas a nezabúdať na výhody každodennej viacfázovej distribúcie krmiva, ktorá ponúka zdravotné a ekonomické benefity z hľadiska kvality výroby.

Projekt AURA, ktorý bol zahájený v rámci skupiny KUHN v roku 2015, bol verejnosti predstavený 17. septembra 2020 na digitálnom podujatí KUHN Virtual SPACE. Je výsledkom práce kompletného tímu, ktorý je špeciálne zostavený pre túto úlohu a kombinuje balík odborov, ako sú mechanika, hydraulika, elektrina, elektronika, robotika, bezpečnosť, alebo navigácia.

AURA je 100% autonómna

Tento autonómny miešací kŕmny voz (MKV) získal ocenenie v súťaži SIMA 2021 Innovation Awards. Robot, rovnako ako bežné miešacie kŕmne vozy obsahuje modul na zber siláže. Táto bezprecedentná funkcia kŕmneho robota otvára chovateľom nové perspektívy a výrazne znižuje súčasné obmedzenia a prekážky automatizácie kŕmenia na farmách. AURA je kompletné riešenie poskytujúce funkcie nakladania krmiva, správu údajov o vážení, miešaní, či jeho distribúcii.

AURA je vybavená všestranným nakladacím mechanizmom na prácu so silážou, ale aj stonkami ako sú seno, slama, či tráva. Vďaka zníženiu spotreby energie je rezací mechanizmus predĺžený o nakladací dopravník. Aby sa dosiahla efektívnosť, zostava fréza-dopravník sa posúva bočne po celej šírke stroja. Algoritmy reprodukujú činnosti vykonávané operátormi samohybných vozov, aby bola siláž po prechode robotom čo možno najčistejšia.

Ostatné zložky kŕmnej dávky (koncentráty a minerálne prísady) sa nakladajú frézou pomocou komunikácie, nadviazanej medzi vysielačom robota AURA a prijímačom frézy. Akonáhle je miešacia nádrž umiestnená pod frézou, AURA spustí program plnenia komponentov.

Modul správy údajov

Úlohy zasielané chovateľom sa zadávajú na rozhraní, kde sú uvedené presné množstvá každej zložky krmiva, distribučné body a počet denných kŕmení. Robot AURA rešpektuje tieto informácie a vytvára zmiešané kŕmne dávky presne podľa požiadaviek chovateľa. Robot to dokáže aj vďaka systému váženia s presnosťou 1 kg.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down