17.02.2015 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Až na výnimku sme spokojní

V uplynulý piatok, 13. februára 2015, bol v Bruseli oficiálne schválený Program rozvoja vidieka (PRV) pre Slovenskú republiku. Roľnícke noviny o tom v ten istý deň informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

BRATISLAVA. Zároveň nám a našim čitateľom sprostredkovala prvú  reakciu na tento krok zo strany Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku, ktorý vyzdvihol skutočnosť, že na roky 2014 až 2020 bude mať Slovensko z európskych zdrojov k dispozícii viac ako 3 miliardy eur na priame platby poľnohospodárom a viac ako 1,5 miliardy eur na rozvoj vidieka. Ďalšia podpora vo výške 534 miliónov eur je plánovaná z vnútroštátnych finančných prostriedkov.

„Na toto obdobie sa podpora pre väčšinu európskych krajín znížila, no pre Slovensko stúpla približne o 700 miliónov eur. V súčasnosti sú európske dotácie pre Slovensko na úrovni európskeho priemeru,“ podčiarkol D. Chrenek.

V pondelok potom o schválenom Programe rozvoja vidieka a o ďalších súvislostiach financovania poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva i vidieka tak z európskych ako aj z národných zdrojov referoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.

Minister okrem iného uviedol, že v rámci PRV sa Slovensku v rokovaní s bruselskou administratívou podarilo uhrať také podmienky, ktoré „sú najlepšie od nášho vstupu do EÚ“.

 Vyzdvihol skutočnosť, že celý finančný systém je nastavený stimulačne, teda tak, aby poľnohospodárov čo najviac motivoval produkovať predovšetkým v segmente tzv. citlivých komodít, ako sú v živočíšnej výrobe najmä chov ošípaných a hovädzieho dobytka, a aby sa roľníci viac angažovali aj v špeciálnej rastlinnej výrobe, predovšetkým v ovocinárstve a v zeleninárstve. Výrazne sa však bude podporovať okrem iného aj integrované pestovanie zemiakov, pestovanie cukrovej repy a chmeľu.

„Jediná oblasť, v ktorej nie sme spokojní s vyrokovanými podmienkami, je podpora znevýhodnených oblastí,“ priznal minister.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down