13.07.2017 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Až tri novinky v ochrane proti burinám

Tradičným účastníkom Celoslovenských dní poľa je spoločnosť Adama ponúkajúca spoľahlivé riešenia osvedčenými prípravkami na ochranu rastlín, ktoré v tomto roku rozšírila o tri herbicídne novinky určené do hustosiatych obilnín, kukurice, cukrovej a kŕmnej repy.

„Priateľská atmosféra a stretnutia s našimi zákazníkmi, obchodnými partnermi a návštevníkmi podujatia je to, čo si ceníme na tomto celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov,“ uviedol Ing. Dalibor Báti, marketingový manažér spoločnosti ADAMA a dodal: „Na 6. ročníku Celoslovenských dní poľa predstavujeme tri kľúčové novinky na ochranu proti burinám: Trinity - jesenný širokospektrálny herbicíd do hustosiatych obilnín, Belvedere Extra - inovovaná formulácia do cukrovej repy a Sulcotrek - flexibilný herbicíd proti širokému burinovému spektru v kukurici.“

O účinnosti noviniek sme sa mohli presvedčiť priamo v pokuse s rôznymi variantmi ošetrenia. D. Báti ako prvý v pokuse predstavil prípravok Trinity, ktorého mechanizmus účinku je založený na vzájomnom účinku troch látok. Pendimethalin inhibuje delenie a rast buniek v najmladších pletivách citlivých burín. Prijímaná je prostredníctvom listov, hypokotylom aj koreňmi. Citlivé buriny tak odumierajú v priebehu klíčenia a vzchádzania krátko po ošetrení prípravkom. Diflufenican blokuje tvorbu chlorofylu a vyvoláva typické symptómy vybielenia, čo pri citlivých burinách vedie k odumieraniu v priebehu pár týždňov. Je prijímaná predovšetkým hypokotylom a klíčnymi listami, sekundárne koreňmi a listami. Chlorotoluron pôsobí selektívne ako pred, tak po vzídení burín. Trinity je určený proti širokému  spektru problematických jesenných a efemérnych burín spodného poschodia, ako sú napr. pakosty, zemedym, veroniky, fialky, výmrv repky a slnečnice. Zároveň je špecialistom proti metličke, ktorá sa stáva problémom aj na Slovensku. Podľa D. Bátiho je ideálny termín pre aplikáciu, keď je obilnina vo fáze 1 až 3 listu v dávke 2,0 litre na hektár.

Belvedere Extra - nový trojzložkový komplexný herbicíd proti burinám v cukrovej repe, v ponuke nahradí Belvedere Forte. Účinné látky phenmedipham a desmedipham pôsobia kontaktne, t. j. sú ľahko absorbované prostredníctvom listov, v ktorých inhibujú fotosyntézu pričom ničia až vzídené buriny. Ethofumesate je systémová a pôdna účinná látka - inhibuje delenie buniek vzchádzajúcich burín, čo vedie k retardácii ich pletív. Je ľahko absorbovaná výhonkami a koreňmi vzchádzajúcich burín a zaisťuje tak dlhodobú účinnosť prípravku Belvedere Extra. „Synergia troch účinných látok v odporúčanej dávke 1,3 litra na hektár spoľahlivo likviduje také buriny, ako sú napr. pastierska kapsička, mrlíky, hluchavky, horčiak štiavolistý, horčica roľná, blen čierny, hviezdica prostredná, veroniky, loboda konáristá, lipkavec obyčajný, pohánkovec ovíjavý a ďalšie,“ dodal D. Báti.

Tretia novinka Sulcotrek je určená proti širokému spektru jednoklíčnolistových a dvojklíčnolistových burín v kukurici. Je to prípravok s flexibilným použitím, ktorý je podľa D. Bátiho možné aplikovať preemergentne, skoro postemergentne, ale aj postemergentne. „Účinná látka sulcotrione obsiahnutá v prípravku, na slovenskom trhu nebola dosiaľ veľmi používaná, čo je prednosťou z hľadiska jej pôsobenia,“ uviedol D. Báti. Odporúčaná dávka v rozpätí 1,75 až 2,0 litre na hektár, bola uplatnená aj v pokuse s kukuricou, kde vyššia dávka zabrala aj proti ježatke kurej.

Na záver prezentácie vyzdvihol minuloročnú novinku Custodia –  širokospektrálny kombinovaný fungicíd, určený pre ošetrenie kvitnúcej repky proti bielej hnilobe, fóme, černiam a plesni sivej. „Vďaka dvom osvedčeným účinným látkam - tebuconazole a najmä azoxystrobinu, zlepšuje green-efekt, čo má priaznivý dosah na úrodotvorné ukazovatele repky,“ dodal marketingový manažér.

Novinky v ochrane dôležitých poľných plodín proti burinám bezpochyby zaujali odbornú verejnosť a rozšíria tak rad užitočných produktov, ktoré spoločnosť Adama dlhodobo ponúka pestovateľom proti hospodársky závažným chorobám, škodcom a burinám v poľných kultúrach.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down