29.10.2019 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Babie leto poľnohospodárom pomohlo pri jesenných prácach

Opäť netypické, mimoriadne teplé tzv. babie leto pomohlo poľnohospodárom na väčšine územia Slovenska pri zbere jesenných plodín a pri zakladaní budúcoročnej úrody. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

BRATISLAVA. "Podľa informácií z našich regiónov, ktoré každý týždeň získavame od našich 38 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr, majú poľnohospodári pozbieranú takmer už všetku slnečnicu. Zemiaky vyorali na viac ako 80 % plôch, pozbierali už viac ako tretinu cukrovej repy a štvrtinu kukurice pestovanej na zrno," priblížila.
Hoci príjemné počasie bez zrážok v uplynulých dňoch nespomalilo práce na poliach, zmenilo podľa nej úroveň pôdnej vlahy v krajine. Najmä na východe a juhu Slovenska pozorujú poľnohospodári začínajúce sa sucho. Avizované zrážky a ochladenie však vytvárajú predpoklad na jeho zmiernenie.
"V regióne Bánovce nad Bebravou počasie prialo či už pri zbere, sejbe, alebo diskovaní. Poľnohospodári niekde sejú budúcoročnú úrodu, niekde ošetrujú pšenicu, repku ozimnú a jačmeň ozimný. Vyvážajú maštaľný hnoj a likvidujú hraboše, ktoré napádajú nové porasty pšenice, repky, jačmeňa a taktiež aj lucerny," informovala.
V oblasti Oravy (okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín) už podľa Holéciovej jesenné plodiny pozbierali. Napríklad kukurica na zrno dala priemernú úrodu 5,20 tony z hektára (t/ha). "Liptovskí a bardejovskí poľnohospodári už majú pod strechou zase celú výmeru zemiakov. Pestovatelia zemiakov z dolného Spiša hodnotia tohtoročnú úrodu zemiakov ako priemernú až slabú," dodala Holéciová.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down