14.04.2014 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Banánovníky ničí nebezpečná huba

Banány, ktoré obľubujú konzumenti na celom svete, ohrozuje nebezpečná choroba.

RÍM. Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Spojených národov sa kmene huby s názvom Fusarium oxysporum f. sp.cubense, ktorá napáda banánovníky, už rozšírili z juhovýchodnej Ázie aj na Blízky východ a do Afriky. FAO odhaduje, že ochorenie môže znížiť dodávky na svetové trhy a pestovateľom banánov môže spôsobiť škody vo výške 8,9 miliardy USD (6,41 miliardy eur). Informovala o tom agentúra Reuters.
Kmeň TR4 tzv. Panamskej choroby je pôdna huba, ktorá napáda korene banánovníka. Je veľmi nebezpečná aj pre odrodu Cavendish, ktorá sa podieľa zhruba 95 percentami na dodávkach banánov do Severnej Ameriky a Európy, uviedol pre Reuters Fazil Dusunceli z centrály FAO v Ríme.
Dodal, že aj keď toto ochorenie ešte zatiaľ nezasiahlo plantáže v Latinskej Amerike, objavilo sa v Jordánsku a v Mozambiku. To signalizuje, že sa TR4 už rozšíril z juhovýchodnej Ázie na Blízky východ a do Afriky.
TR4 za zhruba dve dekády zničil desaťtisíce hektárov banánových plantáží v Číne, Malajzii, na Filipínach a v Austrálii. Prvýkrát sa objavil v 90. rokoch minulého storočia v Ázii a odtiaľ sa šíri ďalej do sveta.
V 50. rokoch zdecimoval plantáže v Latinskej Amerike iný kmeň Panamskej choroby, ktorý vtedy takmer vyhubil odrodu banánov Gros Michel. Preto pestovatelia nasadili odolnejšiu odrodu Cavendish, ale aj tá momentálne boj s kmeňom TR4 prehráva.
Banány odrody Cavendish dominujú na trhu, pretože sa ľahko pestujú, majú dlhšiu trvanlivosť a majú výbornú chuť.
Globálny export banánov dosiahol v roku 2011 rekordných 18,7 milióna metrických ton.
Banány sa tak podľa FAO stali najrozšírenejším ovocím z hľadiska predaja. Ich najväčším importérom sú USA, po ktorých nasleduje Belgicko. Cez belgický prístav Antverpy prejde ročne najviac banánov na celom svete.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down