10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Baníci budú chovať ryby

Vytvorenie 80 až 200 nových pracovných miest pre obyvateľov Handlovej a okolia prinesie projekt rybej farmy a skleníkového hospodárstva Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) a. s. S jeho realizáciou sa začalo v stredu (9.10.) poklepaním základného kameňa budúcej prevádzky. Plánované investičné náklady sú 12,8 milióna eur, na financovanie projektu sa využijú sčasti vlastné prostriedky spoločnosti a časť nákladov bude pokrytá z úverových zdrojov.

Areál novej prevádzky pozostáva z troch prevádzkových celkov: chov rýb - konkrétne sumčeka afrického, spracovanie a skleníkové hospodárstvo.
"Stavebná časť by mala byť ukončená do konca decembra 2014. Pokiaľ všetko dobre pôjde, tak na Vianoce v roku 2015 by mali byť ryby z tejto farmy na stoloch," konkretizoval manažér projektu rybej farmy a skleníkového hospodárstva HBP Stanislav Gurský. HBP počítajú v rámci výrobných kapacít pri chove rýb s objemom 1000 ton za rok, čo sú približne štyri tony za deň. Predpokladaná hmotnosť spracovávaných rýb bude 1,5 kilogramu.
V rámci skleníkového hospodárstva budú skleníky pripravené na pestovanie bobuľového ovocia. "To by malo putovať do našich mliekarní ako čerstvé ovocie do jogurtov počas celého roka," doplnil Gurský.
Hlavným zámerom projektu je využiť zdroje a kapacity bane Handlová. Konkrétne ide o využitie banských vôd vytekajúcich z portálu starej a novej štôlne. "V nadväznosti na analýzy a rozbory je tá voda vhodná na poľnohospodárske účely aj na chov rýb," objasnil generálny riaditeľ HBP Vojtech Čičmanec s tým, že s využitím kapacít sa počítalo pri viacerých podnikateľských projektoch, napríklad pri pestovaní rajčín.
Premiér Robert Fico nový projekt HBP ocenil a po produkcii paradajok podľa jeho slov pochopil, že s týmto projektom ako alternatívou pre baníkov vychádzajúcich z podzemia to HBP myslia "úplne vážne". "Je to ukážka aj toho, že podnik uvažuje zodpovedne, pretože tu nie je žiadna alternatíva za banícku robotu a toto je alternatíva pre ľudí, ktorí sa tu môžu uplatniť," povedal.
Projekt rybej farmy a skleníkového hospodárstva nie je posledným projektom HBP. "Pripravujeme ďalšie projekty, máme veľké areály závodov, jednak je to baňa Handlová, baňa Cigeľ, baňa Nováky a postupne by sme chceli premeniť tieto areály na ďalšie zmysluplné činnosti, o ktoré bude záujem," uzavrel V. Čičmanec. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down