07.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bayer Expert Fórum 2023 - inovácie a komplexné riešenia

Odborná konferencia spoločnosti Bayer, ktorá sa po dvoch rokoch pandémie uskutočnila 17. januára 2023 v tradičnom formáte v priestoroch Agrokomplexu v Nitre, sa tešila obrovskému záujmu pestovateľov najmä zo západného a stredného Slovenska. V centre pozornosti boli aktuálne témy zamerané na komplexnú ochranu obilnín, repky a kukurice v kontexte reštrikcie účinných látok, meniacich sa podmienok prostredia, či nástupu nových patogénov. Predovšetkým však boli predstavené novinky v segmente fungicídov a herbicídov ako aj nový adjuvant BioPower. Taktiež zaujala komplexne postavená ponuka hybridov kukurice značky DEKALB pokrývajúca všetky skorostné skupiny.

„Zdravie pre všetkých, hlad pre nikoho“

"Krízy a vojna na Ukrajine poukázali aká krehká je situácia na európskom a svetovom trhu. Vysoké ceny za energie, inflácia nebývalých rozmerov zasiahli všetky sféry života. Napriek tomu bol rok 2022 pre prvovýrobu prevažne úspešný,“ skonštatoval Ing. Vladimír Fúzik, obchodný manažér spoločnosti Bayer pre Slovenskú republiku.

V roku 2023 vstupuje slovenské poľnohospodárstvo do nového programovacieho obdobia. Je zrejmé, že SPP je pre EÚ prioritná, pretože viac ako 30 percent zo svojich zdrojov vynakladá na poľnohospodárstvo, potravinárstvo a na rozvoj vidieka, uviedol V. Fúzik: „V číslach ide o 307 miliárd eur, čo nie je málo.“ V prípade Slovenska ide podporu v celkovej sume 4,3 miliardy eur z toho národná podpora je na úrovni 845 miliónov eur.

Ako ďalej V. Fúzik uviedol - kľúčové politické ciele, ktoré si stanovila EÚ je možné zhrnúť do troch dôležitých oblastí. Prvá z nich je o posilnení postavenia agrosektora v rámci EÚ: „Hovoríme o zlepšení postavenia poľnohospodárov v reťazci, v ktorom sa vyrábajú potraviny. Dôstojnom podiele poľnohospodárov na vygenerovaných prostriedkoch v tomto systéme.“ Druhou oblasťou je zlepšovanie kvality života na vidieku, v rámci ktorého ide aj o zatraktívnenie poľnohospodárstva pre mladých ľudí, bez ktorých nemá žiadna sféra života budúcnosť. Určujúcou oblasťou novej SPP je životné prostredie, v ktorom ide najmä o zmierňovanie dopadov klimatickej zmeny a celkovo o udržateľnom poľnohospodárstve v EÚ. Veľmi dôležitou oblasťou z pohľadu spoločnosti Bayer je ochrana rastlín. „Zdravie pre všetkých, hlad pre nikoho“ je víziou spoločnosti Bayer, ktorá ako uviedol V. Fúzik zotrváva na svojich stratégiách a cieľoch. Konkrétne divízia pre poľnohospodárstvo "Crop Science" spoločnosti Bayer pomáha poľnohospodárom podieľať sa na výrobe zdravých a bezpečných potravín. 

Opäť s novinkami

„Postavenie divízie Crop Science je významné - na koncerne sa aktívami podieľa 45 percentami. Z obratu spoločnosti Bayer, ročne generovanom na úrovni cca 20 miliárd eur - sa približne 2 miliardy eur vracajú späť do výskumu a vývoja,“ informoval V. Fúzik, zároveň zdôraznil, že získať novú účinnú látku je veľmi náročné, stojí to nemalé finančné prostriedky, čas a úsilie: „Investície idú nielen do ochrany rastlín – vývoja nových účinných látok, inovatívnych technológií, ale aj do osív, do skvalitňovania nových odrôd a hybridov.“

V súčasnosti spoločnosť Bayer vlastní 90 účinných látok, ktoré tvoria bázu pre viac ako 2 000 rôznych prípravkov nastavených pre rozmanité podmienky, resp. oblasti sveta. Podobne v osivách, v ktorých Bayer disponuje s viac ako 100 tisíc genetickými materiálmi a z ktorých je každoročne celosvetovo generovaných viac ako 60 miliónov výsevných jednotiek rôznych plodín - predovšetkým kukurice, sóje a repky. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down