04.10.2013 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Belgicko hlási úbytok poľnohospodárov

Za posledných 20 rokov belgickí farmári stratili polovicu svojej pracovnej sily a tento sektor je čoraz slabšie zastúpený v národnom hospodárstve. Uviedla to belgická rozhlasová a televízna stanica RTBF.

V Belgicku je dnes v oblasti poľnohospodárstva aktívnych 83-tisíc ľudí a v krajine funguje asi 43-tisíc fariem. Podľa údajov federálneho ministerstva hospodárstva rôzne poľnohospodárske združenia a profesijné skupiny už prevýšili počet malých samostatných poľnohospodárov.
Ide o pravidelný pokles tohto sektora, ktorému ubúdajú pracovné sily do budúcnosti. Predseda Valónskeho združenia pre poľnohospodárstvo Daniel Coulonval pre RTBF uviedol, že "siedmi z desiatich súčasných poľnohospodárov nemajú nástupcu".
Mladých ľudí skôr priťahuje sektor služieb ako poľnohospodárstvo. Jeden z valónskych farmárov z obce Vierves-sur-Viroin pre RTBF prezradil, že súčasní farmári majú čoraz väčšie ťažkosti so získaním kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá ovláda poľnohospodárske náradia a nástroje, a problémom je aj deficit veterinárov v agrárnom sektore.
Priemerná farma vo Flámsku sa rozkladá na 28 hektároch a vo Valónsku na 52 hektároch, uviedla stanica RTBF. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down